Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: dentysta już nie może leczyć zębów w szkole

Anna Modzelewska
Wielu krakowskich uczniów chodzi do dentysty tylko w szkole
Wielu krakowskich uczniów chodzi do dentysty tylko w szkole Tomasz Hołod
Z krakowskich szkół mogą zniknąć dentyści leczący dzieci. Narodowy Fundusz Zdrowia już ok. 60 placówkom odmówił finansowania gabinetów stomatologicznych. Nie spełniały one wymogów NFZ. Dyrektorzy szkół, dentyści oraz Urząd Miasta twierdzi, że są one zbyt wygórowane, a nawet absurdalne.

Alarm podniosła Barbara Nowak, radna miejska i nauczycielka. - Gabinety nie mogą zniknąć. Dzieci chętniej idą do dentysty z kolegami. Mniej się wtedy boją - mówi radna. - Warunki stawiane przez Fundusz są nierealne. Narażają szkoły na nadmierne wydatki, a pieniędzy brakuje - dodaje radna. W 2010 r. w krakowskich szkołach działało ok. 70 gabinetów. Niektóre obsługiwały kilka placówek. Przeważnie przyjmowały dzieci raz w tygodniu. Teraz, aby otrzymać kontrakty od NFZ, powinny pracować pięć dni w tygodniu, w tym w dwa dni aż do godz. 18, a w sobotę pięć godzin. Przychylności NFZ przysporzyć im może jeszcze posiadanie drogiego sprzętu, jak aparat RTG lub urządzenia do radiowizjografii.

Sęk w tym, że wydłużenie działania gabinetów naraża szkoły na koszta: ogrzewania, mediów, ochrony, dodatkowych dyżurów pracowników. Z kolei instalowanie aparatu RTG, który powoduje promieniowanie, jest niezgodne z zasadami BHP i sanepidu. - Wymogi są absurdalne. NFZ nie bierze pod uwagę specyfiki gabinetów szkolnych, traktując je jak wszystkie inne - mówi Michał Marszałek, dyrektor magistrackiego Biura ds. Ochrony Zdrowia. - Piszemy do Funduszu w tej sprawie, ale nie możemy się doczekać konkretnej odpowiedzi.

Kraków: studwulatka po ciężkim zawale wraca do domu

Marszałek się boi, że wkład szkół, rodziców, stomatologów oraz gminy w powstanie i utrzymanie gabinetów pójdzie na marne. Może też to zaprzepaścić program profilaktyki ochrony dzieci przed próchnicą. Nic nie grozi gabinetom higienistek, bo ich funkcjonowanie jest obowiązkowe, w przeciwieństwie do dentystów. - Mam nadzieję, że zostaną oni jednak w szkołach - kwituje Marszałek. W wielu przypadkach szkolne gabinety stomatologiczne są jedynym miejscem, gdzie dzieci leczą zęby. W Zespole Szkół Integracyjnych nr 2 na 800 uczniów jest 170 niepełnosprawnych. - Często są z biednych rodzin, leczą się na wiele ciężkich i przewlekłych schorzeń. Na wizyty u dentysty poza szkołą nie mają już czasu ani pieniędzy - zauważa Justyna Sikorska-Grzyb, dyrektorka zespołu szkół. Stomatolog przyjmował tu dwa razy w tygodniu po kilka godzin.

Z decyzją NFZ nie zgadza się także dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 31, gdzie uczęszcza 476 uczniów. - Ta decyzja jest ze szkodą dla dzieci. Dla wielu był to pierwszy kontakt z dentystą w życiu - mówi Agata Wosińska, dyrektorka placówki. - Dentysta prowadził działania profilaktyczne przeciwko próchnicy, lakował zęby, a także diagnozował wady zgryzu - mówi. Specjaliści twierdzą, że im później wady zgryzu u dzieci zostaną wykryte, tym trudniej je leczyć. - Gwałtownie wzrośnie też wskaźnik próchnicy. Nieleczone wady zgryzu mogą powodować poważne choroby - twierdzi stomatolog Robert Stępień, wiceprezes Miejskiego Centrum Stomatologii. - Kontrakty szkół z NFZ powinny być indywidualnie negocjowane, żeby dostosować je do potrzeb i liczby uczniów w konkretnych szkołach - zaznacza.

Co na to NFZ? - Szkolne gabinety dentystyczne traktujemy jak inne. To wynika z zarządzeń naszej centrali. Sygnalizowaliśmy jednak problem. Jest u nas wola, aby go rozwiązać - twierdzi Jolanta Pulchna, rzeczniczka małopolskiego oddziału Funduszu. - Nasze wymogi nie są absurdalne. Mają służyć temu, aby pacjenci mieli dostęp do usług dobrej jakości - kwituje. Rzeczniczka dodaje, że prowadząc gabinet w szkole, dentyści nie muszą się martwić o wysoki czynsz. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze powinni inwestować w sprzęt.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nastolatek oblał się benzyną i podpalił!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto