Pierwsze zmiany czekały pasażerów już w sobotę. Do rozkładu jazdy, po trzech miesiącach przerwy, wróciła objazdowa linia nr 56. Trasa jej przejazdu przebiega od ul. Dobrzańskiego, przez Drogę Męczenników Majdanka, al. Piłsudskiego i Lipową do centrum, skąd autobusy przez Głęboką i Narutowicza wrócą na Drogę Męczenników Majdanka.
- Autobusy tej linii zostały skierowane na trasy w sobotę. Natomiast od poniedziałku wprowadzamy kolejne zmiany w rozkładach jazdy - zapowiada Jakub Kozak z Zarządu Transportu Miejskiego.
Przede wszystkim chodzi o zwiększenie liczby połączeń trolejbusowych. W godzinach od 9 do 13.30, te które jeżdżą co 12 minut, będą na przystankach pojawiały się co dziesięć, a te które jeżdżą co 24, co 20 minut. Urzędnicy postanowili wydłużyć im również popołudniowy szczyt komunikacyjny. Będzie trwał do godz. 19.30 wieczorem, a pojazdy zamiast co pół godziny będą podjeżdżały na przystanki co 20 minut.
Żeby rozładować tłok, który z początkiem października pojawi się w autobusach, ZTM zdecydował się na skierowanie na najbardziej oblegane linie 18-metrowych pojazdów przegubowych. Linie 26,31 i 57 będą obsługiwane tylko i wyłącznie takimi autobusami. Poza tym będą przyjeżdżać na przystanki w równych odstępach czasowych, co 12 minut.
Zmiany będą dotyczyły również tras przejazdu. Na przykład "siódemka" zostanie wydłużona z pl. Wolności do ul. Zbożowej. Autobusy będą jeździły przez Krakowskie Przedmieście, Al. Racławickie, Sikorskiego i ul. Willową.
W soboty i święta więcej połączeń będą mieli pasażerowie wysiadający przy byłej Fabryce Samochodów Ciężarowych przy Mełgiewskiej. W te dni zostaną tam skierowane pojazdy nr 45. Od 3 października dodatkowe kursy będą miały autobusy linii nr 3 (odjazd godz. 5.30 z przystanku Park Bronowice 02).
Od poniedziałku pasażerowie będą mogli korzystać z szerszej niż obecnie oferty, jeśli chodzi o autobusy komunikacji nocnej.
W tej chwili autobusy N1, N2 i N3 wożą pasażerów od godz. 23.30 do 3.30. Od 3 października Zarząd Transportu Miejskiego wydłuża czas ich kursowania. Autobusy będą jeździć po mieście od godz. 22.30 wieczorem do 4.30 nad ranem.
Pojazdy nocne łączą centrum miasta z Czechowem, Felinem, Czubami i Abramowicami. Ich wspólnym, początkowym przystankiem jest plac Litewski.
Pasażerowie mogą korzystać w nich z biletów jednorazowych albo czasowych.
Te pierwsze kosztują 5 zł (ulgowy 2,50 zł), natomiast czasowe upoważniają do nieograniczonej liczby przesiadek w ciągu 90 minut od momentu ich skasowania. Kosztują 7 zł (ulgowy 3,50 zł). Bilety czasowe obowiązują od 1 września, kiedy zmienił się cennik.
Czytaj także: Zobacz projekt Parku Bronowickiego wykonany przez uczniów ZS nr 3
Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?