Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kinoteatr Projekt: Trwa nabór filmów dobrze zakręconych i pełnometrażowych

Ewelina Krawczyk
Kinoteatr Projekt: Trwa nabór filmów dobrze zakręconych i pełnometrażowych
Kinoteatr Projekt: Trwa nabór filmów dobrze zakręconych i pełnometrażowych
Jesień w Lublinie będzie filmowa. Z jednej strony - filmy zakręcone, z drugiej - kino autorskie, pełnometrażowe. Wciąż trwa nabór obrazów z całego świata. Do 1 października Kinoteatr Projekt czeka na Filmy Dobrze Zakręcone, 31 października upłynie termin Pełnych Metraży.

Złote Mrówkojady, Filmy Dobrze Zakręcone i Pełny Metraż - Kinoteatr Projekt nie próżnuje. Jesienią szczególnie, choć na Mrówkojady trzeba poczekać do wiosny. Festiwale pozwalają na spotkanie w Lublinie kina bardzo różnorodnego, autorskiego, odważnego i autentycznego. - Autorami Filmów Dobrze Zakręconych są na ogół młodzi ludzie, studenci (w tym studenci szkół filmowych i artystycznych), ludzie z niestandardowymi pomysłami, wykraczającymi poza filmowe konwencje - uważa Andrzej Rusin, współzałożyciel Kinoteatru Projekt - Autorzy filmów zgłaszanych na Pełny Metraż to zwykle osoby bardziej doświadczone, które mają za sobą debiut w kinie krótkometrażowym, ale próbują sił w filmowym pełnym metrażu.

Filmy Dobrze Zakręcone wypełnią Lublin już po raz szósty w dniach 25-26 października. Na tym festiwalu jest miejsce na eksperyment i zabawę z materią filmową i publicznością. Na FDZ prace przesyłają autorzy niewahający się przekształcić swoje oryginalne pomysły w film. Czego oczekuje od nich publiczność? - Publiczność oczekuje tego, żeby film był "zakręcony", cokolwiek to znaczy. Czy film jest, czy też nie jest zakręcony nie da się łatwo zdefiniować, kiedy się go ogląda jest to oczywiste - odpowiada Rusin.

Do 24 września swoje filmy mogą przesyłać twórcy zagraniczni, do 1 października - polscy. Na festiwalu prezentowane są krótkie (do 20 min) filmy – fabuły, animacje, dokumenty. Sposób realizacji nie decyduje o przyjęciu na FDZ – jeśli jest to film zrealizowany za pomocą kamery, aparatu fotograficznego, komórki, komputera, kredek, czy czegokolwiek innego ma szansę na festiwalową projekcję.

Pełny Metraż potrwa dłużej: od 20 do 24 listopada. To nieco starszy, bo ośmioletni festiwal. Wydarzenie wpisało się już na stałe w lubelski kalendarz, dlatego warto zanotować, kiedy w mieście wyświetlane będą niezależne pełnometrażowe filmy fabularne i dokumentalne - co jest wyjątkiem na skalę krajową. - Poziom artystyczny i techniczny filmów już od kilku lat nie odbiega od tego co możemy zobaczyć w typowych kinach dystrybucyjnych - dodaje Rusin - Publiczność na Pełnym Metrażu oczekuje tego samego co jest ważne w dobrym kinie (w rozumieniu dobrej kinematografii):ciekawych niebanalnych scenariuszy, niepowielania ogranych, "komercyjnych" tematów, inteligentnego komentowania aktualnej rzeczywistości, dobrych kreacji aktorskich nie koniecznie w wykonaniu aktorów znanych z innych mediów.

18 października skończy się nabór filmów obcojęzycznych, 31 października - polskich. Tegoroczny Festiwal będzie miał charakter konkursu z nagrodą finansową, którą przyzna publiczność po ostatniej konkursowej projekcji.

Filmy na festiwal można przesyłać zarówno tradycyjną pocztą (na płytach DVD w formacie DVD video lub Blu-ray + płyta z podpisanym formularzem zgłoszeniowym i kadrami z filmu) oraz przez hosting internetowy.

Linki:


Regulamin Festiwalu Filmów Dobrze Zakręconych
Formularz zgłoszeniowy Festiwalu Filmów Dobrze Zakręconych

Regulamin Pełnego Metrażu
Formularz zgłoszeniowy Pełnego Metrażu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto