Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowcy komunikacji miejskiej łamią przepisy

Leszek Mikrut
archiwum
- Kierowcy miejskich autobusów często rozmawiają przez komórkę w trakcie jazdy – skarży się lublinianin, który poprosił o zachowanie anonimowości. - Ponadto wielu z nich nadinterpretuje przepis o umożliwianiu uprzywilejowanego włączania się do ruchu autobusom wyjeżdżającym z zatoczki przystankowej. Tacy kierowcy niejednokrotnie w trakcie tego manewru po prostu wymuszają na innych użytkownikach zwolnienie, a nawet gwałtowne hamowanie.

- Nagminne jest też, szczególnie w godzinach szczytu - kontynuuje nasz rozmówca - wjeżdżanie autobusami na ronda i skrzyżowania, jeśli nawet nie ma możliwości ich opuszczenia na zielonym świetle. Najbardziej uciążliwym dla innych użytkowników dróg jest ten właśnie manewr w wykonaniu kierowców tzw. "przegubowców". Niefrasobliwie wjeżdżają oni w ostatniej chwili, np. na skrzyżowanie ul. Sowińskiego z Weteranów czy na rondo Honorowych Krwiodawców.

Kierowcy komunikacji miejskiej tłumaczą się zazwyczaj w takich wypadkach napiętym grafikiem, koniecznością punktualności, z której są rozliczani. Naganność takich sytuacji potwierdza zarówno MPK Lublin, jak i lubelska policja.

- Kierowcy MPK Lublin, podobnie jak inni kierowcy, w trakcie prowadzenia pojazdu powinni używać, w miarę potrzeby, zestawów głośnomówiących - wyjaśnia rzecznik prasowy MPK Lublin Weronika Opasiak. - Jeśliby się okazało, że rozmawiają przez telefon komórkowy podczas jazdy bez takiego zestawu, jest podstawa, by wyciągnąć wobec nich konsekwencje służbowe. Kierowca wyjeżdżając z zatoki przystankowej powinien mieć pewność, że pas ruchu jest wolny. Nie powinien zajeżdżać drogi innym uczestnikom ruchu. To oczywiste. Wozy komunikacji miejskiej nie są pojazdami uprzywilejowanymi, niemniej jednak życzliwość innych uczestników ruchu w tym przypadku byłaby mile widziana. Proszę pamiętać, że obowiązuje nas rozkład jazdy - dodaje.

- Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym „(…) kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku" - zauważa Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie nadkomisarz Robert Koźlak. - Z cytowanego przepisu nie są zwolnieni kierujący autobusami, a jego naruszenie  zagrożone jest grzywną  w kwocie 200 zł oraz 5 punktami karnymi. Jak wynika z art. 18 ust. 1 cytowanej ustawy prawo o ruchu drogowym „(…) kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię - dodaje.

Jeśli więc naganne zjawisko rozmów przez telefon komórkowy bez użycia zestawu głośnomówiącego nie podlega dyskusji, o tyle udzielanie przez wszystkich użytkowników dróg pierwszeństwa przejazdu autobusom sygnalizującym zamiar włączenia się do ruchu z zatoczki czy z przystanku, a nawet z drogi podporządkowanej, jest przejawem życzliwości, kultury na jezdni, zrozumienia w odniesieniu do kierującego pojazdem choć nieuprzywilejowanym, to jednak przewożącym wielu pasażerów.

- Oczywistym jest także, że każdy kierowca, w tym również kierowca MPK Lublin, powinien zasygnalizować kierunkowskazem chęć włączenia się do ruchu w momencie, kiedy wszystkie czynności związane z wysiadaniem i wsiadaniem pasażerów zostaną zakończone - tłumaczy Weronika Opasiak. - Kierowcy nie powinni też blokować skrzyżowań czy rond. Obowiązują ich takie same zasady jak wszystkich innych kierowców. Każdy kierowca MPK Lublin, prowadząc autobus czy trolejbus, ma świadomość, że musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Dodatkowo powinien prowadzić pojazd tak, by pasażerowie nie byli narażeni na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Dlatego codziennie w mieście stosowne kontrole prowadzi nasza wewnętrzna komórka – Nadzór Ruchu – która ma wyeliminować ewentualne niewłaściwe zachowania kierowców. Kierowcy muszą liczyć się z tym, że jeśli zostaną im udowodnione niewłaściwe zachowania na drodze, zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje służbowe - uzupełnia.

- Zachowanie kierującego autobusem polegające na zbyt wczesnym sygnalizowaniu tego zamiaru, może stanowić wykroczenie z art. 90 kw Ustawa z dnia 20 maja 1971 roku kodeks wykroczeń w zakresie tamowania lub utrudniania ruchu - poucza nadkomisarz Robert Koźlak. - Natomiast zgodnie z ust. 2 cyt. przepisu, kierujący autobusem (trolejbusem) może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub jezdnię dopiero po upewnieniu się, że manewr ten nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kierujący autobusem (trolejbusem) w takim przypadku nie może „wymuszać” gwałtownego hamowania na innych kierujących, zachowanie takie może stanowić czyn określony w art. 86 kw tj. stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przepis art. 25 ust. 4 pkt 1 cyt. ustawy prawo o ruchu drogowym zabrania kierującemu pojazdem wjazdu na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Istotą tego przepisu jest utrzymanie płynności ruchu na skrzyżowaniu zwłaszcza podczas dużego natężenia ruchu. Naruszenie wymienionego przepisu może stanowić czyn określony w at. 90 lub 97 kw, w zakresie tamowania lub utrudnianie ruchu, lub naruszenie innych przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym, w zależności od sytuacji na skrzyżowaniu - dodaje.

Jak zaznaczył Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie nadkomisarz Robert Koźlak, Komenda Miejska Policji w Lublinie otrzymała powyższe spostrzeżenia zgodnie z właściwością, celem podjęcia stosownych czynności kontrolnych w tym zakresie.

Pomagajmy więc kierowcom komunikacji miejskiej w ich codziennej odpowiedzialnej i trudnej pracy, ale pamiętajmy również, że nie prowadzą oni pojazdów uprzywilejowanych i obowiązują ich takie same przepisy ruchu drogowego, jak i nas.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto