18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Karuzela sztuki" przyjedzie do dzieci z onkologii

Paweł Franczak
"Karuzela sztuki" przyjedzie do dzieci z onkologii
"Karuzela sztuki" przyjedzie do dzieci z onkologii stowarzyszenie artystyczne "Otwarta pracownia"
"Karuzela sztuki" to projekt, dzięki któremu najmłodsi mieszkańcy Lublina poznają świat sztuki i sami nauczą się ją tworzyć.

Trzy związane ze środowiskiem artystycznym lublinianki (z których dwie są mamami) postanowiły uczyć dzieci sztuki i o sztuce. Mają zresztą na tym polu wieloletnie doświadczenie. Ale w tym roku Marta Ryczkowska, Agnieszka Chwiałkowska i Eliza Galey zdecydowały, że zamiast przyciągać dzieciaki do sztuki, to ona pojedzie do dzieciaków. Nawet do tych, które leżą w szpitalnych łóżkach.

Projekt "Karuzela sztuki" został stworzony na potrzeby programu miejskiego "Dzielnice kultury". Ruszy już 9 lutego, a zakończy się w grudniu. Jego pomysłodawczynie, działające pod szyldem Stowarzyszenia Artystycznego "Otwarta Pracownia" piszą, że chciały "dotrzeć do dzieci ze środowisk marginalizowanych, z obszarów o niskim dostępnie do edukacji artystycznej, do grup de-faworyzowanych, a także do dzieci chorych, aby rozwijać dziecięce talenty i kreatywność, popularyzować wiedzę o sztuce, świadomość wizualną, a także wrażliwość na otaczający świat."

Ryczkowska, Chwiałkowska i Galey prowadziły już warsztaty dla dzieci niewidomych i dzieci uchodźców. Inne ich wspólne akcje to zajęcia z historii sztuki w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz licealnych, bezpłatne zajęcia pozalekcyjne dla dzieci z biednych rodzin w trudnej sytuacji finansowej. W zeszłym roku pokazywały dzieciom świat sztuki współczesnej w lubelskiej Zachęcie.

- Tym razem chciałyśmy zrobić coś dla dzieciaków, które nie mogą przyjechać do śródmieścia - tłumaczy Marta Ryczkowska, graficzka i historyczka sztuki.

Zajęcia polegać będą na omawianiu przeróżnych dzieł sztuki, także tych najnowszych, ale i własnoręcznym ich tworzeniu. Będzie można, na przykład, dowiedzieć się więcej o projektowaniu źródeł światła, ale i samemu zrobić lampion.

Najważniejsze, że "Karuzela sztuki" skierowana jest do dzieci mieszkających w zaniedbanych pod kątem kultury dzielnicach: Za Cukrownią, Głusk, Hajdów-Zadębie, Ponikwoda. Pogadanki i warsztaty odbywać się będą w szkołach, instytucjach kultury oraz oddziałach szpitalnych. W tym na onkologii dziecięcego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Jak podkreślają autorki projektu, takie działania "uspokajają, relaksują, pozwalają rozładować negatywne emocje, kształtują poczucie własnej wartości, dając najmłodszym wiarę we własne działania."
Jak dzieci reagują na sztukę, zwłaszcza tę najnowszą? Zdaniem Ryczkowskiej, nadzwyczaj pozytywnie.

- Zdecydowanie odbierają ja lepiej niż dorośli. To dlatego, że nie mają jeszcze uprzedzeń, nie są obarczone stereotypami - komentuje Ryczkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto