Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kameruńska rzeczywistość" na wystawie w Bibliotece Głównej UMCS

Leszek Mikrut
W holu Biblioteki Głównej UMCS (ul. Radziszewskiego 11) można zwiedzać wystawę "Kameruńska rzeczywistość", której organizatorem jest Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”. Autorem większości zdjęć jest dr Konrad Czernichowski, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Ekonomicznego UMCS.

Wystawie towarzyszą gabloty z rozmaitymi eksponatami afrykańskimi, m.in. bogato zdobionym djembe czy piłką z liści bananowca z Kamerunu.

- Podczas wystawy jest zorganizowane stoisko z autentycznymi pamiątkami z Afryki czynne w dni powszechne w godz. 13.00 -16.00 - informuje rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska - Całkowity dochód zostanie przeznaczony na budowę szkoły w Tonj w Sudanie Południowym, na co obecnie zbiera środki lubelska wspólnota Ruchu "Maitri". Ponadto będzie można otrzymać widokówkę z danymi potrzebnymi do podarowania 1% podatku na ten cel - dodaje.

- Przedstawiając pogodę ducha i bolączki Kameruńczyków, nie chciałem koncentrować się na statystykach, ale skierować obiektyw na konkretne osoby, uzupełniając zdjęcia tekstem - wyjaśnia Konrad Czernichowski, autor zdjęć. - Udało mi się uchwycić moment pracy, jakim jest ważenie bawełny, zabawę przedszkolaka Mbala prezentującego zabawkę z listka i patyczka swojemu młodszemu koledze, czy radość ze spotkania Polaka, założyciela Ruchu "Maitri" Jacka Wójcika, i Kameruńczyków. Wiele prezentowanych zdjęć przypomina mi konkretnych ludzi i wydarzenia, np. nastolatka o imieniu Beda a właściwie Bedal, który opowiedział mi swoją historię. Warto zaznaczyć, że "bedal" w języku giziga oznacza "problem", a rodzice właśnie tak nazwali swe dziecko, gdyż jego narodziny zbiegły się w czasie z chorobą ojca - głowy rodziny.

Ruch „Maitri” (www.maitri.pl) od 1975 roku zajmuje się organizowaniem pomocy dla wybranych ośrodków w Afryce, Azji i w mniejszym stopniu w Ameryce Łacińskiej (Boliwia) - czytamy w materiałach promocyjnych. - Wspiera on kilka ośrodków leczenia i dożywiania w Afryce Środkowej, które obejmują pomocą kilka tysięcy dzieci. Wspólnota swoje działania koncentruje na zapewnieniu dzieciom i młodzieży dostępu do edukacji. Programem „Adopcji Serca” (patronatem osób, rodzin lub szkół z Polski nad potrzebującymi dziećmi w Afryce) członkowie wspólnoty obejmują na stałe około 3000 dzieci ze szkoły podstawowej, średniej i zawodowej.

Wystawa potrwa do końca lutego br.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto