Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już dwie ofiary śmiertelne grypy w woj. lubelskim. Coraz więcej powikłań

Gabriela Bogaczyk
Najbardziej narażone na zachorowanie na grypę są osoby powyżej 65. roku życia
Najbardziej narażone na zachorowanie na grypę są osoby powyżej 65. roku życia JACEK SMARZ/POLSKA
Od początku roku 52 tys. mieszkańców Lubelszczyzny zachorowało na grypę i inne infekcje. Ponad 400 z nich trafiło do szpitali z powodu powikłań. Lekarze ostrzegają przed niebezpiecznymi skutkami przechodzonej grypy.

Kolejną ofiarą śmiertelną grypy w naszym województwie jest 18-letni chłopak, u którego wystąpiły poważne komplikacje ze strony układu oddechowego i układu krążenia. Pacjent nie był zaszczepiony przeciw grypie. Natomiast pierwszy zgon z powodu grypy nastąpił u osoby powyżej 80. roku życia, która cierpiała też na inną chorobę przewlekłą.

- Od początku roku już 52 tys. osób z woj. lubelskiego zachorowało na grypę i inne infekcje grypopodobne. Największa zapadalność jest w grupie dzieci do 4. roku życia. W 2019 roku 438 pacjentów z woj. lubelskiego zostało hospitalizowanych z powodu dolegliwości ze strony układu oddechowego bądź krążeniowego - wylicza Beata Nadolska, kierownik epidemiologii w lubelskiej stacji sanepidu.

Potwierdzają to specjaliści z lubelskich szpitali. - Trafiają do nas teraz pacjenci z ostrymi powikłaniami płucnymi po grypie, w stanach bezpośredniego zagrożenia życia. Są to najczęściej mężczyźni między 30. a 40. rokiem życia. Podłączani są do specjalistycznej aparatury ratującej życie ECMO (sztuczne płucoserce). Leczenie trwa około 2-3 tygodni - wyjaśnia dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1.

Lekarze podkreślają, że na zachorowania na grypę najbardziej narażone są osoby po 65. roku życia albo pacjenci z chorobami przewlekłymi, jak choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc lub cukrzyca. - Muszą uważać też osoby przebywające w skupiskach ludzi, np. w szpitalach, szkołach, przedszkolach, domach dziecka. Najlepszą polisą chroniącą przed grypą jest szczepienie. Kosztuje powyżej 30 złotych i chroni nas przed poważnymi powikłaniami zagrażającymi życiu - mówi lek. med. Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarz rodzinny.

Lubelskie szpitale wprowadziły już kilka tygodni temu ograniczenia w odwiedzinach pacjentów. W SPSK1 obowiązuje zakaz odwiedzin na hematoonkologii i na internie, a w SPSK4 u jednego pacjenta może przebywać jeden odwiedzający.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Już dwie ofiary śmiertelne grypy w woj. lubelskim. Coraz więcej powikłań - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto