Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Joga medytacyjna" w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS

Leszek Mikrut
"Joga medytacyjna" w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS
"Joga medytacyjna" w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS Leszek Mikrut
Od tygodnia można oglądać wystawę "Joga medytacyjna", która demonstrowana jest w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, zlokalizowanym w budynku Biblioteki Głównej UMCS (ul. Radziszewskiego 11, III piętro).

Prezentowany cykl składa się z 43 prac, których autorem jest Gerard Głuchowski - polski filozof specjalizujący się w filozofii indyjskiej. Ten zbiór prac nie został jeszcze zakończony. Wystawa będzie czynna do 12 lutego br. w poniedziałki (9.00-12.00) oraz we środy (16.00-19.00).

- Wystawiane prace dotyczą bardzo szeroko pojętej filozofii człowieka i mają one charakter medytacyjny - tłumaczy Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - Każda praca opiera się częściowo na hinduistycznej symbolice barw oraz na formach geometrycznych. Symboliczna forma prac jest związana z obrazowym językiem traktatu jogi klastycznej, ma zwrócić uwagę na najbardziej znaczące problemy związane z duchowością i przeznaczeniem człowieka, którego traktuje się jako istotę kosmiczną i ponadczasową - dodaje.

Autor demonstrowanego cyklu, Gerard Głuchowski, urodził się w 1936 roku w Warszawie. W latach 1959-1964 studiował on psychologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jego wykładowcami byli m.in. profesorowie: Kazimierz Ajdukiewicz, Władysław
Tatarkiewicz, Adam Schaf oraz Stefan Morawski. Pracował także na stanowisku redaktora w Redakcji Filozofii PWN, redagował książki z dziedziny logiki formalnej i metodologii nauk oraz historii filozofii.

Gerarda Głuchowskiego szczególnie interesowały systemy filozofii bramińskiej, a spośród nich system sankhji i jogi Patańdżalego.

Od 1973 roku autor był pracownikiem dydaktyczno-naukowym UMCS, gdzie obronił doktorat oraz prowadził wykłady z filozofii systematycznej i indyjskiej ze szczególnym uwzględnieniem jogi klasycznej. Gerard Głuchowski jest autorem 140 prac zamieszczanych najczęściej w czasopismach naukowych i encyklopediach o tematyce związanej z filozofią indyjską. W latach 1986-1993 stworzył on cykl prac malarskich, z których każda wyrażona symboliką form geometrycznych i barw odzwierciedla treści filozoficzne jogi klasycznej. Obrazy te cieszą się wielkim zainteresowaniem, a przedstawiane były na 22 wystawach w Polsce i dwa razy w Indiach.

- Sztuka, którą przedstawiam - wyjaśnia Gerard Głuchowski - ma charakter medytacyjny. Jest ona wynikiem moich rozmyślań nad Jogasutrami Patańdżalego. Symboliczna forma prac jest związana z obrazowym często językiem traktatu jogi klasycznej. Ponieważ w dziedzinie spraw duchowych nie wszystko można wyrazić przy użyciu formy realistycznej, prace posługują się symboliką abstrakcyjną - uzupełnia.

- Celem sztuki jest zwrócenie uwagi na najbardziej znaczące problemy związane z duchowością i przeznaczeniem człowieka, którego traktuję jako istotę kosmiczną i ponadczasową - twierdzi autor wystawy. - Nie traktuję siebie jako twórcę, ale raczej jako odkrywcę tej sztuki. Uważam bowiem, że nieskończona rzeczywistość posiada w swoim zakresie wszelkie możliwe formy, jeśli zaś osobowość jest wewnętrznie przygotowana, to w przeżyciu swoim ujawnia formy archetypiczne. Sztuka moja jest owocem swoistej ścieżki jogi, dla której inspiracją była joga klasyczna - konstatuje.

"Joga medytacyjna" w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto