Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja. Pompa z funkcją zdroju ulicznego stanie w miejscu historycznej studni przy Bramie Krakowskiej

Leszek Mikrut
Nie będzie to odtworzona całościowo zabytkowa, pochodząca najprawdopodobniej jeszcze z XVIII wieku studnia - pompa, ale tylko jej nadziemna część w formie pompy z charakterystycznym kołowrotem.

Studnię odkopano na początku maja 2018 r. podczas przebudowy deptaka. Pierwotnie planowano wyeksponowanie przypadkowego znaleziska poprzez zainstalowanie tzw. „okna czasu”, czyli specjalnej szyby zamontowanej na powierzchni studni. Takie rozwiązanie umożliwiałoby zaglądanie do wnętrza obiektu. Ten pomysł nie mógł być jednak zrealizowany, gdyż po sfinalizowaniu prac odkrywkowych okazało się, że mur studni posiadał liczne ubytki. A zatem pozostawienie go w takim stanie groziłoby niebezpieczeństwem, zaś naprawa nie miała sensu i byłaby zbyt kosztowna.

- Odkryta zabytkowa studnia zlokalizowana była pomiędzy Bramą Krakowską a budynkiem, w którym mieści się obecnie restauracja i Muzeum Historii Lublina - stojąc tyłem do deptaka, a przodem do Bramy - po prawej stronie - informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W grudniu ubiegłego roku ratusz postanowił odtworzyć nadziemną część studni w formie pompy z charakterystycznym kołowrotem. Wtedy jednak okazało się, że choć znalazł się chętny wykonawca, to zażyczył sobie więcej pieniędzy za swą pracę, niż proponował magistrat. Prawie dwumiesięczne pertraktacje doprowadziły jednak do pomyślnego finału.

- Wybrany został już wykonawca - relacjonuje Olga Mazurek-Podleśna - który zrealizuje odtworzenie pompy w miejscu dawnej studni przy Bramie Krakowskiej. Nie będzie to typowa studnia głębinowa - ta musiała zostać zasypana ze względów bezpieczeństwa, a pompa z funkcją zdroju ulicznego w formie odlewu żeliwnego, wzorowanego na zabytkowej studni, która zlokalizowana była niegdyś w tym miejscu.

Pompa pojawi się już na wiosnę, a zlokalizowana zostanie około pół metra od historycznego znaleziska. Koszt wszystkich prac to około 140 tys. zł.

- Odlew zostanie usytuowany na granitowym postumencie, znajdzie się przy nim także dodatkowo koło ze stali nierdzewnej oraz misa z funkcją zdroju - precyzuje przedstawiciel kancelarii Prezydenta Miasta. - Wykonane zostanie tu również podłączenie wodne oraz kanalizacja. U podstawy konstrukcja w kształcie walca będzie miała ok. 75 cm średnicy i będzie zwężała się ku górze. Wysokość studni wyniesie niecałe 2 metry.

Do nowej konstrukcji zostanie podłączona woda z kanalizacji miejskiej. Takie rozwiązanie spowoduje, że mieszkańcy i turyści będą mogli ochłodzić się w upalne dni, a jednocześnie będzie to upamiętnienie obiektu historycznego - zdroju, który tu kiedyś znajdował się.

Prace przygotowawcze już trwają, choć nie są one widoczne w przestrzeni miejskiej.

- Obecnie wykonywany jest odlew żeliwny, prace w terenie rozpoczną się najprawdopodobniej w marcu - wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna. - Zakładamy, że wykonawca ukończy je na wiosnę, jednak jest to uzależnione od warunków atmosferycznych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto