(© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przeciętna polska 4-osobowa rodzina wydaje średnio na comiesięczne opłaty prawie 900 zł. Na czym i jak oszczędzać?

Z rynku zniknęły kolejne tradycyjne żarówki. Przeprowadzana przez Unię Europejską od 2009 roku (kiedy to wycofane zostały żarówki 100-watowe) akcji redukcji konsumpcji energii elektrycznej na oświetlanie naszego kontynentu weszła w kolejną fazę. Teraz zniknęły nawet tradycyjne szklane bańki o mocy 25 watów. Pomysłodawcy przekonują, że to nie tylko wymóg ekologiczny, ale również sposób na oszczędzanie na kosztach utrzymania mieszkania.

Czytaj także: Utrzymanie mieszkania kosztuje nas coraz więcej

A te - rosną w zastraszającym tempie. Przeciętna czteroosobowa rodzina wydaje na utrzymanie nieruchomości aż 885,7 zł - wynika z szacunków Home Broker, opartych o dane GUS. Największa część tych wydatków przypada na nośniki energii (np. gaz, opał i elektryczność).

Na prąd modelowa rodzina wydała (dane za czerwiec br.) średnio 169,2 zł. Jest to koszt ,który relatywnie łatwo można ograniczyć. Pola do optymalizacji w tym zakresie są trzy: zużycie energii na oświetlenie, konsumowanie jej przez urządzenia elektryczne. Rewolucyjna zmiana - to wybór tańszego dostawcy energii lub wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.

Po pierwsze gaś światło

...w pomieszczeniach, w których jest ono w danym momencie niepotrzebne. Dla wielu osób zmiana nawyków jest bardzo trudna, to już ten zabieg może znacznie zmniejszyć kwoty na które opiewają rachunki z elektrowni. Jeśli każdego dnia zaledwie przez godzinę niepotrzebnie jest włączonych pięć żarówek 50-watowych, to miesięcznie kosztuje to 4,13 zł, czyli 50,19 zł rocznie.

Inwestycja w żarówki

Ograniczyć zużycie prądu można także dobierając odpowiednie żarówki energooszczędne. Są one jednak droższe, ale wspólnotowe regulacje coraz mocniej ograniczają możliwość wykorzystania żarówek żarowych.Wymiana oświetlenia na energooszczędne wydaje się więc koniecznością. Lepiej jednak z tym nie zwlekać i nie tworzyć zapasów przestarzałych żarówek na przyszłość. Rachunek ekonomiczny jest dla nich nieubłagany. Po pierwsze tradycyjne żarówki zużywają nawet kilka razy więcej prądu, a ponadto są znacznie mniej trwałe.

Zgodnie z zapewnieniami producentów oświetlenia LED ich trwałość wynosi nawet 50 tys. godzin (potem nie przepala się, ale świeci o połowę słabiej). Przyjmując jednak zachowawczo, że jest to "tylko" 30 tys. godzin, wynik ten jest i tak trzydzieści razy lepszy niż w przypadku zwykłej żarówki. W przypadku świetlówek kompaktowych można spodziewać się, że będą one świeciły przez około 10 tys. godzin (częste włączanie i wyłączanie skróciłoby ten okres). Ile więc zapłacilibyśmy za światło, które wykorzystywałoby się przez miesiąc, rok lub pięć?

Zobacz też: Chcesz zaoszczędzić pieniądze - oszczędzaj energię

Zwrot inwestycji już po roku

Przyjmując, że jedna żarówka o mocy 50 W wykorzystywana jest przez 4 godziny dziennie, to podniesie to rachunek za energię o 3,3 zł miesięcznie. Niby niewiele, ale w przypadku świetlówki byłoby to 0,73 zł, a w przypadku LED 0,4 zł. W takim okresie dla kieszeni konsumenta bardziej odczuwalny będzie wydatek na zakup droższych źródeł światła niż oszczędności.

Zupełnie inaczej byłoby już po pierwszym roku od założenia nowego źródła światła. Za prąd przy tradycyjnej żarówce trzeba było zapłacić ponad 40 złotych. Świetlówka podniosłaby kwotę, na którą opiewałby rachunek z elektrowni jedynie o 8,83 zł, a LED o 4,82 zł. Nawet dodając do tych kwot wyższe koszty zakupu energooszczędnych źródeł światła bilans byłby pozytywny. Łączny koszt wykorzystania żarówki przez rok wynosi 44,15 zł. W przypadku świetlówki jest to 23,83 zł, a LED 39,82 zł.

Wiadomości Lublin, Wydarzenia Lublin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!