Warsztaty w Archiwum Państwowym w Lublinie Warsztaty w Archiwum Państwowym w Lublinie

Warsztaty w Archiwum Państwowym w Lublinie (© Jacek Babicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza na warsztaty, na których specjaliści nauczą lublinian, jak obchodzić się ze starymi dokumentami.

Pierwsze warsztaty z cyklu "Zostań rodzinnym archiwistą" są zaplanowane na 27 lutego w Archiwum Państwowym w Lublinie przy ul. Jezuickiej 13. Początek o godz. 16.30. Potem spotkania będą odbywać się cyklicznie, raz w miesiącu.

Idea warsztatów jest prosta: przekonać ludzi, że w ich domowych szufladach, szafach i na strychach mogą być cenne dokumenty i zdjęcia sprzed lat. I zamiast je wyrzucić, mogą je przynieść do archiwum, albo zabezpieczyć tak, aby się nie zniszczyły.

- Rodzinne zbiory zawsze mają swoją wartość, także wtedy, gdy minęło zbyt wiele czasu, abyśmy znali z imienia i nazwiska osoby ze starych zdjęć. Tym- czasem, jeśli takie rzeczy zostaną wyrzucone, to giną bezpowrotnie - mówi Agnieszka Konstankiewicz z Archiwum Państwowego w Lublinie.

W czasie bezpłatnych warsztatów uczestnicy będą mogli posłuchać praktycznych rad na temat prawidłowego przechowywania i sposobu konserwacji dokumentów.

- Na przykład sklejanie naderwanych dokumentów taśmą klejącą niszczy je. Starych zdjęć i dokumentów nie powinniśmy też wkładać do foliowych osłonek. Zwykła koperta także nie jest właściwa, musi być zrobiona z tzw. bezkwasowego papieru - wyjaśnia Agnieszka Konstankiewicz.

W czasie warsztatów archiwum pochwali się ciekawymi dokumentami, pochodzącymi z rodzinnych zbiorów. Na zdjęciu poniżej prezentujemy zdjęcia i świadectwo należące do Marii Gąsiorowskiej. Świadectwo z pieczęcią i fotografią, wystawione na Sorbonie, potwierdzało, że Maria Gąsiorowska mogła uczyć języka rosyjskiego oraz francuskiego. W jej papierach były także dwa inne świadectwa szkolne: jedno sporządzone w 1905 roku, a drugie późniejsze o rok.

Na bezpłatne warsztaty w Archiwum Państwowym w Lublinie można zapisać się na stronie: archiwarodzinne@lublin.ap.gov.pl i pod tel. 528 61 51.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Z regionu

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość AK (gość)

adres jest poprawny: archiwarodzinne@lublin.ap.gov.pl
e-maile dochodzą wbrew wyskakującym komunikatom