Jak sądzono w XV wiecznym Lublinie Jak sądzono w XV wiecznym Lublinie

Jak sądzono w XV wiecznym Lublinie

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Informacje o około 1300 rozstrzygnięciach lubelskiego sądu znalazły się w IV tomie Fontes Lublinenses, serii wydawanej przez Archiwum Państwowe. To szczegółowy zapis pracy Temidy z II połowy XV w. - najstarszych znanych ksiąg z dziejów naszego miasta.

- Ta książka jest podstawowym źródłem do badań dziejów średniowiecznego Lublina - mówi Piotr Dymmel, dyrektor Archwium Państwowego w Lublinie.

Na ponad 600 stronach zamieszczono wszystkie dokumenty wydane przez sąd wójtowsko-ławniczy w latach 1465-1475. Znalazły się tam nie tylko sprawy kryminalne, ale też spory o majątek.

Sentencje rozstrzygnięć są przytoczone w wersji oryginalnej, czyli po łacinie. - Każdy zapisek jest poprzedzony omówieniem w języku polskim, w którym są informacje o przedmiocie sprawy, stronach biorących w niej udział i zapadłym rozstrzygnięciu - dodaje Piotr Dymmel. Autorami edycji są historycy UMCS i lubelskiego archiwum. W zamierzeniu wydawców edycja ma uświetniać jubileusz 700-lecia Lublina, przypadający w 2017 r.Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Czytaj także

    Komentarze (2)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    nie ze mną te numery bruner (gość)

    Starosta Włodawski jest w posiadaniu lewego postanowienia na handel dziećmi od wożnej z sądu w Zabrzu, które otrzymał od wożnej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru w 62 rocznicę kampanii wrześniowej