18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Badań Edukacyjnych: Od szkoły ooczekujemy przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa

Katarzyna Domagała
Nauka jest ważna, ale bezpieczeństwo jeszcze ważniejsze
Nauka jest ważna, ale bezpieczeństwo jeszcze ważniejsze Tomasz Bolt
Nie chodzi o wysoki poziom nauczania w szkole czy prestiż placówki, a o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa. To - zdaniem rodziców - najważniejsza cecha, którą powinna posiadać szkoła. Takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badań Edukacyjnych.

- Wynika z nich, że kwestie należące do głównych zadań szkoły, czyli wysoki poziom nauczania i wychowania, nie należą do najczęstszych oczekiwań kierowanych pod jej adresem - zauważa Natalia Skipietrow, rzeczniczka prasowa IBE. Dlaczego tak się dzieje?

- Od córki nieraz słyszałam, że z kieszeni kurtki pozostawionej w szatni znikały jej drobne czy błyszczyk do ust, zaś media donoszą, że dzieci w stosunku do siebie zachowują się coraz agresywniej - opowiada Mariola Szymańska z Sosnowca, której córka uczy się w gimnazjum. - Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że zwracamy największą uwagę, by naszym dzieciom w szkole nie stało się nic złego - dodaje pani Mariola.

Obawy mamy gimnazjalistki potwierdzają również policyjne statystyki. Z danych przedstawionych przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach wynika, że liczba przestępstw, do których dochodzi na terenie placówek oświatowych w woj. śląskim, rośnie. Liczby są jeszcze bardziej porażające, kiedy weźmiemy pod uwagę, że do szkół dotarł niż demograficzny i liczba uczniów - potencjalnych sprawców i ofiar - spada.

Tylko na terenie szkół podstawowych i gimnazjów naszego regionu w 2011 roku doszło do 441 bójek lub pobić (z czego w 438 wzięli udział nieletni). W 2010 roku policja odnotowała zaledwie 200 bójek lub pobić (z czego w 184 wzięli udział nieletni). W zeszłym roku w podstawówkach i gimnazjach woj. śląskiego doszło do 380 kradzieży (z czego 91 kradzieży dopuścili się nieletni). W 2010 było ich 359 (z czego w 108 przypadkach sprawcami byli nieletni). W 2011 roku aż o ponad 44 proc. wzrosła liczba kradzieży rozbójniczych (dziecko zostało pobite po tym, jak spełniło żądania oprawcy), rozbojów i wymuszeń. W 2011 roku policja odnotowała w regionie (podstawówki i gimnazja) 1.317 przypadków, a rok wcześniej było to zaledwie 914 przypadków. W szkołach policja częściej natrafia też na narkotyki.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto