Każdy z nas ma jakieś marzenia: mieszkanie, podróż dookoła świata czy supersamochód. Są jednak ludzie, dla których marzeniem jest zjedzenie mięsa na obiad, bilet autobusowy czy kubek gorącego kakao.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W tym roku już po raz dziewiąty ruszyła akcja "Szlachetna paczka", organizowana przez krakowskie Stowarzyszenie Wiosna. Swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, niosąc wsparcie najbardziej potrzebującym rodzinom.

Na konkretne potrzeby odpowiadają konkretni darczyńcy. Listę potrzeb sporządzają wolontariusze, którzy odwiedzają domy ubogich mieszkańców, by się zorientować w ich sytuacji materialnej.

Następnie lista potrzebujących rodzin trafia na internetową stronę stowarzyszenia - bez nazwisk, ale za to z wykazem konkretnych potrzeb, by tam znaleźli ich darczyńcy, którzy chcą wspomóc konkretną rodzinę, sporządzając dla niej paczkę z artykułami, których najbardziej brakuje im w domu.

- Bez wolontariuszy nie byłoby tej akcji - z dumą podkreśla Marcin Węc ze Stowarzyszenia Wiosna. - To dzięki nim ludzie, którzy naprawdę potrzebują pomocy, mogą na nią liczyć. To oni osobiście fatygują się w odwiedziny, by zdiagnozować sytuację rodzin.

- Adresy wolontariusze otrzymują od parafii, filii MOPR-ów i innych organizacji społecznych - dodaje.

W ubiegłym roku do akcji przystąpiło 2270 wolontariuszy, którzy pośredniczyli w pomocy 4826 rodzinom, udzielonej przez 53 086 darczyńców. Liczby robią wrażenie. Mamy nadzieję, że w tym roku padnie kolejny rekord

- Do dzisiaj na Lubelszczyźnie mamy około 200 wolontariuszy. Skończyliśmy właśnie szkolenia i najprawdopodobniej od przyszłego tygodnia ruszamy w teren - relacjonuje Andrzej Podgórski, koordynator akcji w naszym województwie.

22 listopada na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl zostanie opublikowana anonimowa lista rodzin, którym potrzebna jest pomoc. Darczyńcy będą mogli wybrać konkretną rodzinę i sprawić jej "Szlachetną paczkę". Pomagają wszyscy: zarówno firmy, jak i zwykli ludzie. Niektórzy są niewiele bogatsi od potrzebujących. Następnie, po 10 grudnia, darczyńcy osobiście zanoszą paczkę do jednego z 13 magazynów na Lubelszczyźnie, których listę opublikujemy jeszcze w listopadzie.

Polska zajmuje czołowe miejsce w europejskich rankingach ubóstwa - informuje ostatni raport Komisji Europejskiej. Przed biedą w Polsce nie chroni nawet zatrudnienie: zagrożonych jest nią aż 22% dzieci żyjących w rodzinach, gdzie przynajmniej jedno z rodziców ma pracę.

Kalendarium akcji Szlachetna Paczka

22 listopada

Na stronie www.szlachetnapaczka.pl zostanie opublikowana lista rodzin, które czekają na prezent. Wybieramy jedną z nich i zgłaszamy chęć wysłania paczki

10 grudnia

Przygotowaną paczkę dostarczamy do wskazanego przez organizatorów akcji magazynu

przed świętami

Wolontariusze rozwożą prezenty do wybranych rodzin. W Krakowie odbywa się finał akcji.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!