18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hrebenne: Chcieli wywieźć na Ukrainę 750 kg żywej rafy koralowej (FOTO)

KQ
Kartony z 750 kilogramami żywej rafy koralowej miały przejechać 12 samochodami przez przejście graniczne w Hrebennem. Jechały z Indonezji przez Niemcy. Miały trafić na Ukrainę, ale zatrzymali je polscy celnicy.

Na kartonowe pudła z koralowcami funkcjonariusze natrafili w sobotę, 12 listopada, podczas rutynowej kontroli samochodu osobowego na ukraińskich numerach rejestracyjnych wyjeżdżającego z Polski na Ukrainę. Wkrótce w kilkunastu kolejnych samochodach osobowych oczekujących na wyjazd z Polski celnicy znaleźli ten sam towar - fragmenty żywej rafy koralowej ze znajdującymi się na niej innymi gatunkami organizmów morskich.

- Organizmy owinięte były mokrymi gazetami i zapakowane bez powietrza w worki foliowe, a następnie w kartonowe pudła zabezpieczone od środka styropianem. W sumie, do późnych godzin wieczornych, funkcjonariusze zatrzymali 30 takich pudeł w dwunastu samochodach osobowych - mówi Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

W związku z zagrożeniem, że ściśle chronione zwierzęta zginą, Służba Celna zorganizowała ich przewóz do gdyńskiego oceanarium. Teraz rafa przechodzi kwarantannę w specjalnym zbiorniku pod okiem specjalistów od akwarystyki morskiej.

Czytaj także: Dorohusk: 150 tys. paczek papierosów przemycali w szkle

Ładunek koralowców trafił do Europy prawdopodobnie z Indonezji. Do nas przyjechał z Niemiec. Ukraińscy kierowcy nie dysponowali odpowiednimi dokumentami na przewóz koralowców. - Koralowce mogły zostać zamówione przez zamożnego obywatela Ukrainy. Wskazuje na to kierunek, w którym transportowano ładunek - powiedziała Siemieniuk.

Kierowcy samochodów osobowych tłumaczą, że ktoś poprosił ich w Tomaszowie Lubelskim o przewiezienie za niewielką opłatą kartonów do Rawy Ruskiej.

Do tej pory zarzuty dotyczące nielegalnego przewozu koralowców usłyszało 12 osób - wszyscy to obywatele Ukrainy. Zgodnie z polskim prawem, nielegalny handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem (sprzedaż i kupowanie) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Celny w Zamościu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Lubelskim.

Żywe fragmenty rafy koralowe są wykorzystywane w akwariach słonowodnych i bywają także przedmiotem nielegalnego obrotu. Rzadko są przemycane. Służba Celna często odnotowuje przypadki nielegalnego przywozu martwych koralowców jako pamiątek z egzotycznej podróży. W 2010 celnicy w cały kraju zatrzymali 352 kg koralowców i stułbiopławów.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto