18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WIDEO i ZDJĘCIA z krypt w kościele powizytkowskim

Ewa Pajuro
Dwie krypty, a w nich kilka pochówków sióstr wizytek - to bilans dotychczasowych prac archeologicznych prowadzonych w kaplicy Św. Judy Tadeusza w kościele powizytkowskim przy ul. Narutowicza. Trumny, habity i drobne pamiątki zachowały się w bardzo dobrym stanie. W przyszłości być może staną się częścią stałej ekspozycji w świątyni.

- Odsłoniliśmy dwie krypty. Wydobywamy z nich trumny. Są w bardzo dobrym stanie. Na wiekach zachowały się sygnatury - tłumaczy Konrad Drobek, członek grupy archeologów, którzy prowadzą prace w świątyni. - To siostry wizytki - informuje Rafał Niedźwiadek, szef grupy. Pochówki pochodzą z połowy XIX w.

Prace archeologiczne w kaplicy Św. Judy Tadeusza prowadzone są przy okazji generalnego remontu świątyni. Roboty rozpoczęły się w lutym tego roku.

Naukowcy już wcześniej wiedzieli, że pod posadzką świątyni w kaplicy zachowały się krypty, a w nich pochówki. Wszystko dzięki badaniom georadarowym.

W dalszym etapie prac, w kaplicy pojawi się przeszkolona posadzka, tak, by zwiedzający świątynię mogli obejrzeć skrywane przez lata tajemnice. - Myślimy też o tym, by wydobyte pamiątki umieścić w gablotach, tak by wszyscy mogli je zobaczyć - mówi ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła.

Wcześniej archeolodzy pracowali w nawie kościoła. Tam także odsłonili krypty i ludzki szczątki.

Czytaj więcej:
Powizytkowski będzie prawdziwym muzeum
Remont u wizytek: Konserwatorzy odkryli gotyckie malowidła

Lublin: rusza remont kościoła powizytkowskiego (ZDJĘCIA)

W związku z remontem msze św. w kościele w dni powszednie odprawiane są w tymczasowej kaplicy ta tyłach świątyni.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, zwany też powizytkowskim lub pobrygidkowskim został wzniesiony w latach 1412-1426, na miejscu istniejącej już wcześniej kaplicy Najświętszej Maryi Panny, św. Barbary i św. Zofii. Kościół to wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo odniesione pod Grunwaldem.

Koszt remontu świątyni to prawie 16 milionów złotych, z czego prawie 12 mln da Unia Europejska. Prace zakończą się pod koniec 2012 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto