18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projektowanie ogrodu od A do Z

Tomasz Ługowski, Główny Projektant w firmie BRUK-BET
Każdy budynek, niezależnie od tego, czy to dom prywatny, czy obiekt użyteczności publicznej, wymaga odpowiedniej oprawy zewnętrznej. Materiał, który daje najwięcej możliwości estetycznych, jest trwały i odporny, to kostka brukowa. Decyzja o jej zastosowaniu oraz wyborze odpowiedniego modelu powinna jednak uwzględniać wiele elementów, które wpływają na osiągnięcie pożądanego efektu na długie lata.

Fachowa pomoc

Wykonanie nawierzchni z kostki brukowej wymaga uwzględnienia ważnych czynników, które mają wpływ na estetykę oraz przyszłą funkcjonalność terenu. Powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość podjazdu, rozkład ścieżek i tarasów, a także rozmieszczenie placów zabaw, klombów czy rosnących już drzew. Projekt powinien umożliwić wygodne korzystanie z zaaranżowanej nawierzchni przez wiele lat, bez konieczności dokonywania modernizacji.

Dla trwałości nawierzchni brukowej największe znaczenie ma właściwie wykonana podbudowa. O zastosowaniu takiej, a nie innej konstrukcji decyduje przede wszystkim wielkość i rodzaj obciążeń, typ gruntu rodzimego oraz rodzaj użytego materiału kamiennego. Szeroki wybór kostek brukowych pozwala pokusić się o projekt aranżacji nawierzchni, który zapewni otoczeniu domu zarówno oryginalny wygląd, jak i funkcjonalność. Najlepiej jednak decyzję o wyborze kostki poprzedzić konsultacją z profesjonalnym projektantem biura projektowego. Fachowi projektanci, po wysłuchaniu naszych propozycji, pomogą zrealizować indywidualny pomysł – zasugerują odpowiednie rozwiązania, stworzą oryginalny, dedykowany tylko naszemu domowi wizualny układ kostki, a także wskażą, jakie materiały i w jakiej ilości powinniśmy nabyć, by go szybko i fachowo zrealizować.

Gruntowa analiza

Dla osiągnięcia zarówno najbardziej zadowalającego wizualnie, jak i w pełni funkcjonalnego efektu, potrzebna jest pogłębiona analiza terenu, która powinna zostać dokonana jeszcze przed przygotowaniem projektu. Taki tok prac pozwala nie tylko dokładnie dopasować projekt, ale, przede wszystkim, wybrać materiał odpowiedni do rodzaju podłoża oraz funkcji, jakie ma ono pełnić. Zależnie od sposobu użytkowania terenu, który ma zostać wybrukowany, dokonując wyboru kostki, należy zwrócić uwagę na jej grubość. Dla tarasów oraz ścieżek prowadzących do drzwi wejściowych, wystarczy kostka o grubości 4 cm. Obciążeniom ruchu samochodów osobowych na posesji podoła kostka 5 lub 6 cm, natomiast jeśli naszym celem jest wykonanie nawierzchni przeznaczonej do nieco intensywniejszego ruchu cięższych aut, należy zastosować kostkę 7- lub 8-centymetrową.

Przemyślany zakup

Choć z pozoru wydaje się, że wszystkie kostki danego modelu wyglądają identycznie, warto zwrócić uwagę zarówno na wymiary, jak i kolorystykę elementów dostępnych w ofertach różnych producentów. Jest to ważne, ponieważ pozwoli uniknąć w przyszłości problemów podczas ich układania – zarówno technicznych, jak i estetycznych. Dlatego też osoby kupujące kostkę powinny jednorazowo nabyć wymaganą ilość kostki pochodzącej z jednej partii produkcyjnej. Dokupienie w późniejszym czasie np. jednej palety może spowodować, że kostka ta będzie różnić się od zakupionego wcześniej materiału.

Efekt spójności

Na wytrzymałość oraz funkcjonalność nawierzchni wpływa również kształt kostki brukowej. Dla zastosowań kostek na powierzchniach mniej obciążonych, kształt kostki ma znaczenie drugorzędne – można wówczas skupić się głównie na kompozycji oraz ostatecznym wyglądzie nawierzchni. Dla kostek grubszych, przeznaczonych do wykonywania nawierzchni szczególnie obciążonych ruchem kołowym, kształt odgrywa jednak istotną rolę. Kostki, które czynią efekt pracy skuteczniejszym, to te zazębiające się, o dużych powierzchniach styku.

Na szczęście producenci z reguły dysponują bardzo bogatym asortymentem, dostosowanym do indywidualnych potrzeb. W ich ofercie znaleźć można kostki przeznaczone do każdego typu terenu, o najbardziej wymyślnych kształtach i formach geometrycznych, różnorodnych kolorach, fakturze, a także wyjątkowych walorach zdobniczych.

Gwarancja na lata

Materiały używane do wykonywania nawierzchni ulegają w trakcie eksploatacji ścieraniu i zabrudzeniu. Ważne jest zatem, by wybierać kostkę wysokiej jakości – na tej od renomowanych producentów, nawet po wielu latach, widać będzie mniej oznak zużycia. Dobra kostka po długim czasie użytkowania nie straci swoich walorów estetycznych. Wręcz przeciwnie – nabierze urokliwego wyglądu i nada otoczeniu wyjątkowy charakter.

Gdy już dokonamy wyboru kostki, a projekt zostanie zrealizowany, powinniśmy pamiętać, że, aby zachować ładny wygląd powstałej mozaiki przez wiele lat, powinniśmy o nią dbać w odpowiedni sposób. Bieżące usuwanie zabrudzeń, szczególnie w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie i zabrudzenia, czyli przy wejściach na posesję, miejscach do grillowania czy podjazdach, pomoże zachować piękno nawierzchni na dłużej.

Jednak i w tym przypadku, aby zagwarantować sobie trwałość na lata, warto skorzystać z rad specjalistów, którzy, do tworzenia nawierzchni, polecają wykorzystywać kostki brukowe impregnowane już podczas procesu produkcyjnego. Właściwy wybór materiałów oraz przemyślana pielęgnacja pomogą oszczędzić nam w przyszłości dodatkowych kłopotów w postaci kosztów ponoszonych za specjalne czyszczenie czy renowację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto