Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po premierze spektaklu "Zuzanna i starcy" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy (ZDJĘCIA)

Małgorzata Matuszewska
W kompletnych ciemnościach zaczyna się najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Z ciemności wyłaniają się drepczące stopy ludzi szukających spełnienia swoich pragnień.

Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL, wyreżyserował biblijną opowieść z Księgi Daniela o Zuzannie – pięknej żonie rządcy Joakima, którą w kąpieli podglądają starzy sędziowie. Chcą ją zdobyć, jednak Zuzanna odmawia, a mężczyźni – traktujący ją jak rzecz, piękną zabawkę, – z zemsty i poczucia niespełnienia oskarżają ją o cudzołóstwo. W obronie Zuzanny staje młody prorok Daniel, ratując kobietę przed niesprawiedliwością.

W spektaklu Leszka Mądzika twórcy posługują się dyskretnymi gestami i precyzyjnym obrazem. Leszek Mądzik nawiązuje domalarstwa wielkich twórców, inspirując się Caravaggiem, obrazami Georgesa de la Toura, „Rembrandtem w jego fascynacji światłem”, „powietrzem i przestrzenią u Vermeera” – jak mówił przed premierą.

Swoich bohaterów umieścił w swoistej wieży, stawiając Zuzannę na jej szczycie. I tym samym zdaje się sugerować, że kobieta w swoim pięknie i tajemnicy jest dla mężczyzny swoistym sacrum, którego nie da się po prostu zdobyć i zachować. Wieża jednak może się zachwiać, a nawet rozsypać... Co sprawia, że mężczyźni na widok kobiecego ciała, ruchów, gestów, a nawet mimiki, tracą rozum? Czy możliwe jest, że piękno kobiety nie omami mężczyzny, ale stanie się bodźcem do dobrego działania?

Harmonijnym dopełnieniem obrazów jest muzyka Jana A.P. Kaczmarka, zdobywcy statuetki Oscara (za muzykę do filmu „Marzyciel”), który z Leszkiem Mądzikiem współpracuje odlat. Muzyka nie jest integralną częścią przedstawienia, świetnie wyraża emocje bohaterów. Je-dynym, ale poważnym mankamentem jest fakt, że widzowie siedzący nieco dalej niż w kilku pierwszych rzędach nie byli w stanie dostrzec wszystkich niuansów przedstawienia. Ale jego twórcy zapewnili mnie, że dopracują całość tak, by majowe spektakle były łatwiejsze do oglądania.

Ponownie „Zuzanna i starcy” grana będzie od 9 do 11 maja o godz. 19 na Scenie na Świebodzkim.

Wrocławski Teatr Pantomimy, „Zuzanna i starcy”, scenariusz, reżyseria, scenografia: Leszek Mądzik, muzyka: Jan A.P. Kaczmarek, występują: Izabela Cześniewicz (Zuzanna), Agnieszka Dziewa, Aneta Piorun (Dziewice), Artur Borkowski, Radomir Piorun, Krzysztof Roszko, Mariusz Sikorski (Starcy), Krzysztof Szczepańczyk (Daniel). Premiera 19 kwietnia na Scenie na Świebodzkim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po premierze spektaklu "Zuzanna i starcy" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy (ZDJĘCIA) - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto