Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie palę tytoniu. Konkurs na zaprojektowanie graffiti o tematyce antytytoniowej.

Marek Lepszy
Z inicjatywy WHO 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. W roku ubiegłym tematem przewodnim był zakaz reklamy, promocji i sponsorowania. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach już dziś zaprosił uczniów klas V Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Palić nie palić – oto jest pytanie”.

Z powodu palenia lub używania tytoniu w innej formie na świecie co roku umiera prawie 6 milionów ludzi, w Unii Europejskiej 650 tys., w Polsce prawie 70 tys. - to 14 razy więcej niż ginie w wypadkach samochodowych.
Potrzebne są kampanie edukacyjne i medialne, które uświadomią przede wszystkim dzieciom i młodzieży, jak przemysł tytoniowy wpływa na ich postawy i zachowania zdrowotne.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach zaprosił uczniów klas V Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Palić nie palić – oto jest pytanie”.

Konkurs jest jednym z działań na terenie powiatu szamotulskiego w ramach Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu. Celem konkursu jest:
• promowanie mody na niepalenie wśród uczniów szkół podstawowych:

  • „Nie palę, jestem cool!”
  • „Nie palę, jestem wolny!”
  • „Palenie jest szkodliwe!”
  • „Palenie powoduje poważne choroby!”

Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu graffiti o tematyce antytytoniowej. Istnieje wiele odmiennych rodzajów i technik ich wykonywania spośród których najpopularniejsze jest malowanie tzw. „z ręki” za pomocą farb lub przy użyciu szablonów. Najczęściej do wykonania graffiti używa się farb w aerozolu.
Uczniowie mieli możliwość wykonania pracy twórczej, w której przedstawią pozytywne aspekty niepalenia i negatywne skutki palenia.

Zwycięzcy konkursu:
I miejsce Julia Nowak 5c
ll miejsce Anna Pacholak 5b
III miejsce Klaudia Stachowiak 5c

Zakaz reklamy, promocji i sponsorowania tytoniu dał wymierne korzyści zdrowotne i społeczne. Badania pokazują, że odsetek 13-15-letnich dzieci, którym oferowano bezpłatną próbkę papierosów spadł w Polsce z 46 proc. w 1999 r. do 20 proc. w 2009. Zmalała też częstość palenia przez dzieci w Polsce - u 15-16-letnich chłopców z 32 proc. w 1998 r. do 23 proc. w 2010 r., a u dziewcząt w tym wieku odpowiednio z 28 do 19 proc.

materiały kazmierz.pl, onet.pl/ zdrowie

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pniewy.naszemiasto.pl Nasze Miasto