Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farben Lehre i The Analogs w lubelskim klubie Graffiti

DS
Farben Lehre powrócił z nową płytą „Stacja wolność”. Dzisiaj usłyszymy ich w Graffiti
Farben Lehre powrócił z nową płytą „Stacja wolność”. Dzisiaj usłyszymy ich w Graffiti Małgorzata Genca/archiwum
Chociaż wspólne występy Farben Lehre i The Analogs nie należą do rzadkości, to w środowisku punkrockowym zawsze cieszą się popularnością i uznaniem. W sobotę usłyszymy ich na żywo w lubelskim klubie Graffiti.

Farben Lehre powstał w 1986 roku w Płocku, a swoją nazwę, co może na początku wydać się nietypowe, zaczerpnął z „Kwiatów Polskich” Juliana Tuwima: „Rozdział z dziecinnej «Farben-lehre»/ Śródmieście ma ziemistą cerę/ w bramie robotnik usiadł stary/ suche kartofle z miski je/ a kolor jego żółtoszary/ bo głodno, chłodno, brudno, źle „.

Jednak te pierwsze i niesłuszne zaskoczenie szybko przemija po przesłuchaniu kilku utworów Farbenów. Wystarczy wspomnieć takie piosenki zespołu jak „Helikoptery”, „Nierealne Ogniska” czy „Anioły i Demony”. Zespół od samego początku przykładał dużą wagę do warstwy tekstowej (co zresztą na polskiej scenie punk rockowej nie jest aż tak dużym zaskoczeniem), a muzycznie podąża wytyczoną ścieżką grając melodyjnie, ale jednocześnie energicznie.

Farben Lehre wydał do tej pory dwanaście płyt studyjnych, a ich ostatni album „Stacja wolność” miał premierę 1 września bieżącego roku. Aktualny skład zespołu to Wojciech Wojda, Konrad Wojda, Filip Grodzicki i Gerard Klawe.

Farbeni organizowali także od 2004 roku trasę koncertową „Punky Reggae Live”, gdzie poza głównymi gospodarzami na scenie można było usłyszeć innych przedstawicieli gatunku, w tym często zespół The Analogs.

A skoro o nich już mowa.

The Analogs powstali w 1995 roku w Szczecinie i są uznawani za jednego z prekursorów street punka w Polsce. Zespół ma na swoim koncie kilkanaście albumów studyjnych. Najnowsza płyta „Wilk” ukazała się na początku tego roku. I to między innymi utwory z tego krążka będziemy mogli usłyszeć podczas piątkowego koncertu w Graffiti. Obecnie zespół tworzą Paweł Czekała, Kamil Rosiak, Przemysław Kaczmarek oraz Szymon Jędrol.

Muzyka The Analogs to znacznie mocniejsze oblicze w porównaniu do Farben Lehre. Również tekstowo to dwa różne światy poetyckie. Teksty Pawła Czekały są bardziej ostre i dobitne w porównaniu z utworami Wojciecha Wojdy z Farbenów. Doskonałym przykładem może być „Era Techno” The Analogs.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto