Stara pralka, telewizor i lodówka zajmują miejsce w Twoim domu? Oddaj je 26 czerwca w punkcie zbiórki elektrośmieci, a dostaniesz żarówkę.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Elektrośmieci, czyli zużyte pralki, telewizory, suszarki do włosów, świetlówki to szczególny rodzaj odpadów.

– Sprzęty te zawierają szkodliwe związki chemiczne, które po przedostaniu się do ziemi czy powietrza szkodzą przede wszystkim nam samym. Właśnie dlatego nie możemy wyrzucać ich gdzie popadnie – przestrzega Grażyna Rokosz, prezes Polskiej Korporacji Recyklingu.

Na Lubelszczyźnie mamy z tym jednak ciągle duży problem. – Telewizor w przydrożnym rowie, czy stara pralka pozostawiona na skraju lasu nie jest niestety w Polsce żadną sensacją. Bardzo powoli dociera do nas, że miejsce elektrośmieci jest gdzie indziej – tłumaczy pani prezes.

Co w takim razie możemy zrobić ze starą suszarką czy lodówką? Rozwiązań jest kilka.

Jak zwykle, w ostatnią sobotę miesiąca (najbliższy termin to zatem 26 czerwca) zbiórkę elektrośmieci organizuje Wydział Ochrony Środowiska lubelskiego Ratusza.


– Przyjmujemy wszystkie sprzęty, które działają na prąd – informuje Grażyna Rokosz. – Można więc przynosić stare lodówki, pralki, telewizory, odkurzacze, żelazka, suszarki itp.

Czerwcowa zbiórka będzie wyjątkowa. – Każda osoba, która przyniesie przynajmniej 5 kg elektrośmieci, dostanie od nas w prezencie energooszczędną żarówkę, ponadto weźmie udział w losowaniu cennych nagród: odkurzaczy, żelazek i odtwarzaczy mp3 – zachęca Rokosz.TU W LUBLINIE W NAJBLIŻSZĄ SOBOTĘ MOŻESZ DOSTARCZYĆ ELEKTROŚMIECI:

Czechów
Real – ul. Chodźki 14

Bronowice
Obi – ul. Chemiczna 2

Czuby
Obi/Tesco – ul. Zwycięska 1

LSM
E.Leclerc ul.Zana 19

Kalinowszczyzna
E.Leclerc – ul.Turystyczna 1

Sprzęt będzie przyjmowany 26 czerwca (sobota) między w godz. 8–15. Dodatkowo organizatorzy zbiórki mogą nieodpłatnie odebrać stary sprzęt od nas z domu.

– Wystarczy zadzwonić pod nr 81 74 55 200 w tygodniu poprzedzającym dzień zbiórki – tłumaczy Rokosz. W ustalonym dniu sprzęt trzeba znieść na parter klatki schodowej.W Lublinie działają też punkty, gdzie niepotrzebne nam urządzenia możemy oddać codziennie od poniedziałku do piątku. Mieszczą się one przy Metalurgicznej 17 D i Turystycznej 44.

– Zgłasza się do nas coraz więcej osób prywatnych, a także zakładów pracy. Idea oddawania elektrośmieci do wyznaczonych punktów zaczyna działać – komentuje Stanisław Bramek z firmy Eko–Elektra, która przyjmuje zużyty sprzęt przy Turystycznej.

Autor tekstu: Ewa Pajuro

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Marek (gość)

Przyjme elektrosmieci. Witam.
Ja moge przyjac kazda drukarke firmy samsung na smieci. Oczywiscie uszkodzone, tonery, i inne elementy.
Prosze o kontakt gg 7416270. Czesto jestem w lublinie wiec nie ma problemu z odbiorem. Oczywiscie jakas rekomensata jest.

eko (gość)

Giełda samochodowa w Elizówce.. Byłem w niedziele na giełdzie samochodowej w Elizówce tam przywożą sprzedają elektrosmieciz niemiec i nikt do tej pory za to kary nie zapłacił.

Przemek (gość)

Nieprawda !. Byłem w ostatnią sobotę maja pod Obi i chciałem oddać zespsuty sprzęt ale tam nic nie było - tylko się przejechałem

lula (gość)

Mam pytanie: czy sklepy mogą pobierać. opłatę za przyjmowanie starego sprzętu agd-rtv w momencie, gdy kupuję nowy tego samego rodzaju? Bardzo dużo czytałam na ten temat i jedni piszą, że jest to absolutnie bezprawne,
a inni, że mogą o ile producenci ową stawkę ustalą (a może już ustalili). Czy ktoś może mi powiedzieć, jak to jest?

pannakalina (gość)

nieprawda?. Niestety ale punkt pod sklepem Leclerc na Turystycznej był dziś czynny do 14.00 w związku z tym mój mąż wrócił z dwoma zepsutymi telewizorami do domu...i pan z całą przyczepą elektrośmieci pewnie też... i pewnie parę innych osób... I wcale się nie zdziwię jak po całej tej akcji elektrośmieci znajdą się na śmietniku, bo punkt jednak nie był czynny do 15.00...

Bardzo dobrze , jeszcze więcej takich akcji .... No i raz w miesiącu akcja wystawiania różnych rzeczy przed blokami przy ulicach też dobry pomysł ... Inicjatywa i jeszcze raz inicjatywa ...Samo się nic nie zrobi