Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspozycja zdjęć Tadeusza Rolke w Galerii Saskiej

Leszek Mikrut
Kolejna wystawa "pod chmurką" prezentuje 64 prace prekursora polskiej fotografii reportażowej Tadeusza Rolke, w którego zdjęciach odzwierciedlenie swe znajduje ponad 60 lat historii.

Dwa cykle seniora polskiej fotografiki - "Izraelski esej" oraz "wspomnienia z Lublina" - można oglądać na ogrodzeniu okalającym Ogród Saski, podążając wzdłuż Al. Racławickich. Tu bowiem usytuowana jest niebanalna Galeria Saska, która w tej scenerii funkcjonuje już czwarty rok.

Absolwent historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - Tadeusz Rolke - jest artystą fotografikiem, którego początki twórczości przypadły na lata 50. ubiegłego stulecia. W swych pracach z zakresu fotografii reportażowej oddaje on nie tylko polską rzeczywistość, ale tworzy również interwencyjną fotografię reportażową. Rejestrował powojenne życie w podnoszącej się z gruzów stolicy, dokumentował egzystencję podwarszawskich Romów, utrwalał życie artystyczne Warszawy, fotografował modę. Współpracował z wiodącymi polskimi tygodnikami: "Świat", "Stolica", "Przekrój", "Ty i Ja". Jego prace drukowały niemieckie pisma "Stern", "Der Spiegel" i "Art".

Tadeusz Rolke jest autorem wielu wystaw fotograficznych, wykładowcą akademickim. W fotografii stara się utrwalić chwilę, spontaniczność spojrzenia na zastaną sytuację, rejestrować rzeczywistość. Od 20 lat pracuje nad cyklem zdjęć "Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury", które związane są z ośrodkami chasydzkimi na Ukrainie i w Polsce.

Niezwykle ciepło przyjęta zarówno mieszkańców miasta, jak i odwiedzających je turystów, Galeria Saska funkcjonuje w tym miejscu od 2014 roku. Kontynuuje tym samym działalność swej poprzedniczki Galerii na Płocie. Od roku 2015 organizatorem wszystkich wystaw jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a wydarzenia współfinansuje Urzędu Miasta Lublin. Ta otwarta przestrzeń wystawiennicza w jednoznacznie pozytywny sposób wpływa na wizerunek miasta, demonstruje jego stałe ukierunkowanie nie tylko na kulturę oraz na dialog, ale na dialog kultur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto