13 czerwca - w dniu wizyty jurorów ESK 2016 w Lublinie - na pl

13 czerwca - w dniu wizyty jurorów ESK 2016 w Lublinie - na pl. Litewskim zostawiliśmy odciski dłoni, manifestując poparcie dla starań o tytuł (© Małgorzata Genca)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trudno w to uwierzyć, ale na ten dzień czekaliśmy cztery lata. 15 marca 2007 r. Rada Miasta podjęła uchwałę o ubieganiu się Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wtedy nikt nie przypuszczał, że konkurs wzbudzi takie emocje, a nasze szanse będą tak duże.

Czytaj więcej o staraniach Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016


W poniedziałek sześcioosobowa delegacja z Lublina (w składzie znaleźli się m.in. prezydent Krzysztof Żuk i marszałek Krzysztof Hetman) prezentowała naszą kandydaturę przed jurorami w Warszawie. Był to ostatni moment, w którym mogliśmy mieć jakikolwiek wpływ na wynik konkursu. Teraz wszystko w rękach komisji.

Ceremonię ogłoszenia wyników obejrzymy wspólnie na telebimie ustawionym na placu Po farze (godz. 16). Godzinę wcześniej rozpocznie się seria koncertów lubelskich zespołów, a między godz. 12 i 15 na placu Łokietka każdy będzie mógł naprasować sobie na koszulkę napis: "I Lublin" lub dostać kolczyki z logo ESK.

Walka Lublina o ESK 2016. Ostatnia prosta (WIDEO)
Wizyta jurorów ESK 2016 w Lublinie (RELACJA)

To oni zdecydują, kto wygra - skład komisji


Constantin Chiriac, Rumunia, Dyrektor Teatru Narodowego im. Radu Stanca w Sibiu (Rumunia). Sibiu było ESK w 2007 roku.

Manfred Gaulhofer, Austria, Przewodniczący komisji, były dyrektor generalny ESK Graz 2003

Sir Jeremy Isaacs, Wielka Brytania, znawca mediów, producent telewizyjny, zarządca kanałami telewizyjnymi, a także były dyrektor Royal Opera House

Erna Hennicot-Schoepges, Luksemburg, była członkini Parlamentu Europejskiego, zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), przewodniczy dziś wielu krajowym i międzynarodowym organizacjom kulturalnym

Andreas Wiesand,Niemcy, konsultant i badacz w dziedzinie polityki i działań kulturalnych

Danuta Glondys, Polska, dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza, prowadząca liczne działania w dziedzinie kultury na poziomie międzynarodowym.

Elisabeth Vitouch,Austria, reprezentuje Komisję Kultury, Edukacji i Badań Naukowych Komitetu Regionów, członkini Rady Miasta Wiedeń.

Tadeusz Kowalski, Polska, dyrektor Filmoteki Narodowej

Michał Merczyński, Polska, menedżer kultury, twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu.

Jacek Purchla, Polska, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Monika Smoleń, Polska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Joanna Kiliszek, Polska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie

Tadeusz Zielniewicz, Polska, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, rzeczoznawca ministra kultury ds. zabytków.Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!