Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś początek Mikołajek Folkowych 2017 [PROGRAM]

Leszek Mikrut
W piątek 8 grudnia, w Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka" rozpoczyna się XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe".

"Mikołajki Folkowe" powstały 27 lat temu z inicjatywy środowiska Orkiestry św. Mikołaja. Od lat kształtuje ono oblicze polskiego folku. Impreza, organizowana jak co roku przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, potrwa do niedzieli 10 grudnia.

- "Mikołajki Folkowe" to najstarszy w naszym kraju i jeden z największych festiwali muzyki folkowej - informuje Aneta Adamska, rzecznik biura prasowego UMCS. - Jego celem jest z jednej strony popularyzacja kultury tradycyjnej, z drugiej zaś - przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy. Ważna w tym wszystkim jest również edukacja, czyli próba zainteresowania młodych ludzi wartościami tradycyjnej rodzimej kultury, ale także kultury innych krajów. Nie bez znaczenia pozostaje też przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury - dodaje.

Lubelskie wydarzenie to jeden z niewielu festiwali muzyki inspirowanej folklorem. Przez trzy dni na jego uczestników czeka: 15 godzin muzyki na żywo, dwie wystawy i 20 godzin warsztatów. - Jednym ze stałych punktów "Mikołajek" - podkreśla Aneta Adamska - jest organizowany od 24 lat konkurs dla młodych muzyków pn."Scena Otwarta".

W tym roku weźmie w nim udział 12 zespołów z Polski i Ukrainy. Na piątkowy wieczór, 8 grudnia, zaplanowano z kolei koncert pn."Kolędy z Przyszłości", na którym wystąpią Kapela Brodów i zespół Folusz z Giedlarowej. Kilka kolęd zagrają także gospodarze - Orkiestra św. Mikołaja.

Laureaci "Sceny Otwartej" będą mogli zaprezentować się podczas "Koncertu na Sobotę", gdzie złożone sutartiny zaśpiewa także litewski kwartet Trys Keturiose, a ludowe szkockie tańce i ballady zagra grupa Ross Ainslie & Jarlath Henderson Band.

W niedzielę, 10 grudnia, w ramach koncertu "Folk i okolice", na wszystkich zainteresowanych czekają ciężkie brzmienia folkmetalowe. W kultowej sali widowiskowej "Chatki Żaka" zabrzmi także światowej sławy Arkona z Rosji, a jako support została zaproszona rodzima Cronica.

Głównemu cyklowi koncertów zarówno w sobotę, jak i niedzielę, towarzyszyć będą potańcówki na "Scenie tradycji", gdzie przygrywać będzie między innymi Kapela Butrynów. - "Mikołajki Folkowe" to również warsztaty, zauważa rzecznik prasowy uczelni. - Już pierwszego dnia festiwalu, 8 grudnia o godz. 18.00, wraz z Trys Keruriose, będzie można nauczyć się archaicznych litewskich sutartin. Dzień później, w sobotę 9 grudnia o godz. 12.00, organizatorzy zapraszają na warsztaty gry na drumli prowadzone przez Józefa Sowę. Tego dnia będzie można również nauczyć się piec pyszne gruzińskie lobiani czy placki z nadzieniem fasolowym. Festiwalowa niedziela (10 grudnia) rozpocznie się o godz. 11.00 warsztatami tradycyjnych ozdób choinkowych, będą też teatralno-muzyczne warsztaty dla dzieci i nauka tańców balfolkowych - uzupełnia. Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy fotograficzne: pokonkursowa ekspozycja "Tradycja w obiektywie" i "Pasterstwo w Karpatach", jak również dwie konferencje naukowe: "Festiwale, konkursy, przeglądy a ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego" oraz "Folklor po Edisonie". Odbędzie się również promocja książki pt. "Festum Folkloricum" autorstwa dr Joanny Dziadowiec.

PROGRAM - Mikołajki Folkowe 2017
piątek, 8 grudnia
11:30 Festiwale, konkursy, przeglądy a ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego
konferencja naukowa (Wydział Humanistyczny UMCS)
15:00 konkurs Scena Otwarta (Mała Sala Widowiskowa)
18:00 Warsztaty pieśni litewskich – prowadzenie Trys Keturiose (hol I piętro)
19:30 Wernisaż wystawy „Tradycja w obiektywie” (Czarne Foyer)
20:00 Kolędy z przyszłości – Folusz (Giedlarowa), Kapela Brodów, Orkiestra św. Mikołaja (Duża Sala Widowiskowa) 15/20 zł

sobota, 9 grudnia
12:00 Dźwięki drumli – warsztaty gry Józefa Sowy (s. 012)
12:00–17:00 Etnokuchnie Świata – gruzińskie lobiani – warsztaty kulinarne (pod schodami)
14:00 Festum Folkloricum – promocja książki dr Joanny Dziadowiec (kawiarnia „Le'Żak”)
15:00 Ludowa kamieniarka z Roztocza – prelekcja i warsztat Stowarzyszenia Folkowisko (Mała Sala Widowiskowa)
16:00 Festiwalowe Żywe Książki (Białe Foyer)
16:00 Scena Tradycji – potańcówka – Kapela Butrynów z Janowa Lubelskiego i Kapela Opocznianka spod Opoczna (Czarne Foyer)
18:00 Koncert na sobotę: Trys Keturiose (Litwa), Ross Ainslie & Jarlath Henderson Band (Szkocja), Orkiestra św. Mikołaja, laureaci konkursu Scena Otwarta (Duża Sala Widowiskowa) 30/35 zł

niedziela, 10 grudnia
11:00 Pająki, aniołki – otwarte warsztaty ozdób choinkowych (hol parter)
12:00 Dźwięki drumli – warsztaty gry Józefa Sowy (s. 012)
13:00 Dzieci w dawnych czasach – warsztaty muzyczne dla przedszkolaków Agnieszki Bernackiej (s. 08)
13:00 Bal folk na dzień dobry – warsztaty tańców Patryka Wernio i Agaty Abramowicz – Dans Ludica (hol I piętro)
15:00 Dzieci w dawnych czasach – warsztaty muzyczne dla uczniów szkół podstawowych Agnieszki Bernackiej (s. 08)
16:00 Scena Tradycji – potańcówka – Kapela Henryka Gwiazdy (Czarne Foyer)
18:00 Folk i okolice: Cronica, Arkona (Duża Sala Widowiskowa) 40/50 zł

Festiwalowi towarzyszą: Wystawa fotograficzna – Współczesny obraz pasterstwa karpackiego. Portret festiwalu – gabinet portretowy Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Jarmark cudów (hol parter)

Sprzedaż biletów i karnetów (w cenie 75 zł) na www.ekobilet.pl oraz w kasie Chatki Żaka w trakcie festiwalu na godzinę przed koncertami.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto