Czuby: Unikniemy pożarów kosząc trawy jesienią Czuby: Unikniemy pożarów kosząc trawy jesienią

Czuby: Unikniemy pożarów kosząc trawy jesienią (© Czytelnik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Do prośby lokatorów bloków przy ul. Różanej o wykoszenie chwastów rosnących w wąwozie dołączają mieszkańcy ul. Dziewanny. Pomysł popierają też lubelscy strażacy.

Przed kilkoma dniami napisaliśmy o tym, że kilkudziesięciu mieszkańców bloków przy ul. Różanej podpisało się pod wysłaną do magistratu prośbą o jak najszybsze uporządkowanie pobliskiego wąwozu. Po tym tekście w redakcji rozdzwoniły się telefony. Mieszkańcy biegnącej po drugiej stronie wąwozu ul. Dziewanny prosili o to samo.

- Wąwóz jest wspólny i problem podpaleń występuje także u nas - przekonywał Mateusz Brzech. - Wiosną ogień podchodzi pod same okna. To bardzo niebezpieczna sytuacja. Jeśli kiedyś straż nie dojedzie w porę, może zająć się także nasz dom.

- To też duży problem finansowy. Nasza wspólnota mieszkaniowa posadziła wokół domu drzewa. Niektóre są warte nawet 800 zł. Podczas pożarów palą się także one - dodaje Iwona Domagała.

Pomysł jesiennego koszenia traw spodobał się także lubelskiej straży pożarnej.

- Skoro apele o niepodpalanie traw nie skutkują, warto byłoby zadbać już jesienią o wykoszenie chwastów. Dzięki temu wiosną wandale nie będą mieli zwyczajnie czego podpalać - mówi Michał Badach, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. I od razu sięga po statystyki: - Tylko w tym roku strażacy gasili w wąwozie siedem pożarów od strony ulicy Różanej i siedem od strony ulicy Dziewanny - informuje.

Ten sam problem dotyczy również innych wąwozów w mieście oraz nieużytków przy ul. Poligonowej.

- Tam wandale podpalają trawy tak często, aż spali się cała roślinność - relacjonuje Badach. - Wiosną każdego dnia odbieramy nawet 50-60 zgłoszeń dotyczących podpalania łąk i wąwozów. Z rzadka tylko są to działania rolników. W zdecydowanej większości to sprawka wandali.

Co na to ratusz? Decyzja o jesiennym koszeniu traw i chaszczy w wąwozach ma zapaść jeszcze w tym tygodniu.Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!