Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CSK w Lublinie postawiło na „spinacz”. Prezentacja systemu identyfikacji wizualnej obiektu

Leszek Mikrut
CSK w Lublinie postawiło na „spinacz”. Prezentacja systemu identyfikacji wizualnej obiektu
CSK w Lublinie postawiło na „spinacz”. Prezentacja systemu identyfikacji wizualnej obiektu Leszek Mikrut
W środę w Sali Koncertowej Filharmonii Lubelskiej Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur, w trakcie spotkania „Marka na świat” zaprezentował System Identyfikacji Wizualnej instytucji.

W swojej prelekcji „Spotkania Kultur – instytucja czy idea” dyrektor Franaszek podkreślił, iż stanowiący logo powstającego Centrum Spotkania Kultur - symboliczny „spinacz” - nazwany tak roboczo, a będący dziełem Pawła Miszewskiego z Warszawy, ma spinać wschód z zachodem, północ z południem. Ma on być jednocześnie symbolem spotkania i konfrontacji i nawiązuje do dwóch poziomów budynku. Jest niezwykle czytelny oraz pełni rolę potencjalnego „spotkajnika”. Stanowi jednocześnie finalizację budowy twórczej przestrzeni bazującej na historii niedokończonego teatru.

Geneza logotypu opiera się piktoralnie i metaforycznie – czytamy w materiałach CSK – na skojarzeniu ze spinaczem, łączącym zarówno kartki zapisane ideami multikulturowymi, jak i strony świata, którego centrum w tym kontekście stanowi CSK w Lublinie. Punktem wyjścia do stworzenia koncepcji logotypu było również studium aksonometryczne światłocienia budynku instytucji. Idea identyfikacji wizualnej we wnętrzach gmachu oparta jest o „nić Adriany”, prowadzącej przez labirynt pomieszczeń CSK. Spinacz jest tu łącznikiem, akcentującym poszczególne miejsca.

Architektura gmachu eksponuje surowy proces tworzenia, a jego infrastruktura umożliwia realizację wydarzeń, na które do tej pory nie było dość miejsca na wschodzie Polski. Symbol wykreowany przez Pawła Miszewskiego staje się logo instytucji, w której będą spotykały się różnorodne trendy kulturalne, a on sam będzie widoczny na spinkach do mankietów, na długopisach i na innych gadżetach CSK.

Ten wyjątkowy budynek zaoferuje całemu społeczeństwu, a przed wszystkim mieszkańcom Lublina i Lubelszczyzny wiele wszechstronnych pomieszczeń w pełni dostosowanych do potrzeb wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Będzie w nim zatem sala widowiskowa na 1000 widzów, sala kinowa z mobilną widownią, sala kameralna dla 200 osób, sala baletowa przystosowana do prób baletu i teatrów tańca, Laboratorium Dźwięku, wyposażony w najnowsze technologie Media Lab usytuowany na kilku poziomach budynku, wielopoziomowa Aleja Kultur. Pomieszczenia swe znajdą w CSK także sale prób muzycznych, przestrzeń ekspozycyjna, pomieszczenia warsztatowe i co-workingowe, letnie kino, a także ścianka wspinaczkowa, zielone dachy z galeriami widokowymi czy nawet... pszczele ule.

W środowym spotkaniu w Filharmonii Lubelskiej wziął również udział przewodniczący jury, które wybierało zwycięzcę konkursu na logotyp CSK - Peddy Mergui (Tel Awiw) - uznany artysta, światowej sławy designer i projektant, specjalizujący się w komunikacji wizualnej oraz brandingu, profesor designu na Wydziale Projektowania Uniwersytetu Technicznego w Holon, właściciel agencji Talking Brands.

Zaprezentował on wykład pt.: „Tym zleceniom dziękujemy. W poszukiwaniu etycznych granic we wzornictwie”. W czerwcu br. roku autorska wystawa Peddy’ego Mergui, zatytułowana „Zboże to tylko zboże”, prezentowana była w trakcie Wystawy EXPO w Mediolanie, ciesząc się uznaniem krytyków, a także bardzo dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających i dziennikarzy.

Spotkania Kultur – bo taka właśnie nazwa przewidziana jest w przyszłości dla dzisiejszego CSK - będą wizytówką naszego miasta oraz nową jakością w świecie kultury. Budowa gmachu ma zakończyć się do końca grudnia, później budynek trzeba jeszcze urządzić i wyposażyć, zaś oficjalne otwarcie instytucji planowane jest na "ciepłą wiosnę" – jak twierdzi dyrektor Piotr Franaszek.

Od czwartku wzdłuż ul. Żwirki i Wigury prezentowanych będzie 60 (z ponad 300) wybranych projektów, które brały udział w konkursie na logo CSK w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto