Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co będzie ze skwerem przy ul. Raabego? Decyzja zapadnie za kilka dni

Małgorzata Szlachetka
Obecnie waży się przyszłość skweru w rejonie ulic Raabego i Akademickiej. Jego ozdobą jest pomnik o abstrakcyjnej formie
Obecnie waży się przyszłość skweru w rejonie ulic Raabego i Akademickiej. Jego ozdobą jest pomnik o abstrakcyjnej formie Małgorzata Genca
Specjaliści z Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej protestują przeciwko planom zabudowania skweru przy ulicy Raabego.

Skwer przy ul. Rabbego i Akademickiej to wkomponowany w zieleń placyk, na którym od 1966 roku stoi pomnik Raabego i Czugały. Skwer znajduje się na miasteczku akademickim UMCS, ale uczelnia zdecydowała się sprzedać działkę. 29 kwietnia odbyło się otwarcie ofert w przetargu, zgłosił się jeden oferent. Z naszych informacji wynika, że spółka Square Investment z Lublina zaproponowała kwotę 4 mln 200 tys. zł.

- To spółka w organizacji, ale wszystko jest zgodne z prawem. W przeciwnym wypadku nie przekazalibyśmy dokumentacji przetargowej dalej, do ministerstwa. Czekamy na zgodę resortu w tej sprawie - mówi Aneta Adamska z zespołu prasowego UMCS.

Kilkunastometrowy budynek zamiast skweru?
Teren, którego sprawa dotyczy, nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji każdy, nie tylko aktualny właściciel działki, może wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Tak też stało się w tym przypadku. - Wniosek z 26 marca dotyczy postawienia kilkunastopiętrowego budynku o funkcji mieszkaniowej, usługowo-handlowej i biurowej. Jest w nim mowa także o podziemnym parkingu - informuje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. - Perspektywa zabudowy przewiduje 100 proc. działki - dodaje Krzyżanowska.

Konserwator: przemyślane inwestycje na miasteczku
Wydział Architektury i Budownictwa UM Lublin przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy poprosił o opinię Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną. To dziewięcioosobowy zespół specjalistów, m.in. architektów i urbanistów, który jest organem doradczym prezydenta Lublina.

- Zaopiniowaliśmy wniosek negatywnie, bo zabudowa tego terenu to zły pomysł. Skwer stanowi istotny, a wręcz nie-zbędny element krajobrazu miasteczka akademickiego UMCS - podkreśla architekt Stanisław Lichota, przewodniczący Miejskiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej.

Komisja zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt: to, że skwer jest usytuowany w sąsiedztwie wpisanej do rejestru zabytków nekropolii przy ulicy Lipowej. - To teren strefy ochronnej cmentarza - zaznacza Lichota. - Zwróciliśmy się do miasta o rozpoczęcie procedury, która zakończy się uchwaleniem planu. Ochrona tego terenu leży w interesie społecznym. Nie można go traktować wyłącznie w kategorii zysku za sprzedaż działki - nie ma wątpliwości architekt. - Kolejnym krokiem powinno być uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla całego miasteczka akademickiego UMCS - uważa Stanisław Lichota.

Czy ratusz, wydając decyzję o warunkach zabudowy, zgodzi się pośrednio na likwidację skweru? - Decyzja zapadnie w ciągu kilku najbliższych dni. Nie można teraz rozstrzygnąć, czy będzie negatywna, ale prezydent bierze pod uwagę opinie komisji - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka UM Lublin.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto