Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żołnierzy niemieckich w Polesiu (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

lublin112.pl
lublin112.pl
Fotonews zabiera nas na wycieczkę do Polesia na cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej.
Uwaga! Ten materiał bierze udział w konkursie dla Dziennikarzy Obywatelskich MM Lublin "Tym żyje miasto"!

Pamiętajmy o tych, którzy przelali krew za nasz kraj. Tysiące żołnierzy opuszczało swoje domy, idąc na front. Wielu z nich nie wróciło. Żołnierze różnych narodowości leżą do dziś w nieodkrytych miejscach, czy anonimowych grobach.

Nasz patriotyzm powinien przejawiać się troską o miejsca pamięci. Najwyższym wyrazem tego szacunku jest dbałość o nasze polskie miejsca pamięci, cmentarze z I i II wojny światowej.

Do grupy tych mogił należą także te, gdzie leżą niemieccy żołnierze. Ktoś może zapytać: Jak to dbać, o mogiły naszych wrogów, najeźdźców?

Dbałość o cmentarze i mogiły, bez względu kto w nich się znajduje, powinna być wyrazem szacunku dla poległych i oznaką dojrzałości historycznej bez uprzedzeń.

Jadąc w kierunku Radomia, kilka kilometrów za Puławami stoją dwie tabliczki informacyjne. Pierwsza kieruje nas w stronę Czarnolasu, do dworku Jana Kochanowskiego, druga zaś na cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny śiatowej w Polesiu. Po przejechaniu kilkuset metrów jesteśmy na cmentarzu.

Cmentarz został założony przez Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi w latach 1995-2000. Młodzi ludzie z całej Europy pomagają w pielęgnacji tego miejsca pamięci. Ich postawa to nic innego jak budowanie mostów porozumień.

Do 2010 roku na cmentarzu znalazło miejsce ostatniego spoczynku ponad 20900 żołnierzy niemieckich. Docelowo ma być pochowanych 27 000 żołnierzy. Największe wrażenie robią wyryte tysiące imion i nazwisk na tablicach pamiątkowych. Przy wejściu możemy przeczytać motto: "Zmarli wszystkich wojen nawołują do pokoju".

Bądźmy tego świadomi i budujmy w nas samych "mosty porozumienia" dla przyszłych pokoleń. Pokazujmy, że bez względu na narodowość szacunek należy się dla wszystkich zmarłych, walczących na różnych frontach. Dbajmy, aby młode pokolenia wyrastały w atmosferze świadomości historycznej bez uprzedzeń.




Uwaga! Zostań Dziennikarzem Obywatelskim, wygraj konkurs „Tym żyje miasto” i zgarnij nagrody!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cmentarz żołnierzy niemieckich w Polesiu (materiał Dziennikarza Obywatelskiego) - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto