(© Anna Kurkiewicz )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Duże zmiany szykują się na cmentarzu na Majdanku. Na największej komunalnej nekropolii Lublina powstanie nowa sala pożegnań. A to początek zaplanowanych na najbliższe dwa lata robót budowlanych. Łącznie ma trafić na ten cel 8,5 mln zł. - To kontynuacja prac przy modernizacji nekropolii, które rozpoczęliśmy od przebudowy terenów przed bramą cmentarza - przypomina Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Aby można było pożegnać tych, którzy odeszli


- Obecna modernizacja cmentarza podzielona jest na kilka etapów - mówi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UM Lublin. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na realizację pierwszej części inwestycji. Przede wszystkim powstanie nowa sala pożegnań. - Remont obecnej byłby droższy niż budowa nowej - tłumaczy Dziuba.

Nowa sala pożegnań stanie po prawej stronie kaplicy (patrząc od frontu). Będzie to parterowy budynek o powierzchni 222 metrów kwadratowych. - Jednocześnie zbudujemy nieodzowne sanitariaty oraz pokój biurowy - dodaje Dziuba.

Zlecenie ma obejmować też przebudowę oświetlenia. Na początek zmiany obejmą alejki w starej części cmentarza na Majdanku. Ratusz na wykonanie wszystkich tych prac daje 250 dni od momentu podpisania umowy.

Kaplica będzie większa i tylko jedna


Drugi etap modernizacji obejmie rozbudowę kaplicy cmentarnej. - Jest zdecydowanie za ciasna. Uczestnicy pogrzebów nie mieszczą się w budynku - opisuje Dziuba. Powierzchnia kaplicy zwiększy się o około jedną trzecią. - Od strony wejścia obiekt zostanie wydłużony o 6 metrów - precyzuje Dziuba. Prace budowlane przy kaplicy mogą ruszyć w przyszłym roku. Potrwają około 12 miesięcy. - Nie wyobrażam sobie, aby kaplica mogła zostać zamknięta. Będziemy analizować, jak zorganizować prace, aby zagwarantować bezpieczeństwo uczestnikom - zapewnia Dziuba. To będzie jedyna kaplica na cmentarzu na Majdanku. - Zrezygnowaliśmy z budowy drugiej - przypomina Żuk.

Druga kaplica była planowana w nowej części nekropolii. Ratusz zrezygnował z niej, bo wolał, aby więcej miejsca pozostało na pochówki. - Ostatnią fazą modernizacji będzie wykonanie oświetlenia w nowej części cmentarza. Wszystkie prace chcemy zrealizować do 2019 r. - zapowiada Dziuba.

Nowy cmentarz na Czechowie


Ratusz już przygotowuje się do budowy nowej miejskiej nekropolii. Będzie mieściła się między ul. Poligonową a Sławinkowską (w rejonie rosnącego tam lasku). - Nowy cmentarz będzie miał ok. 40 hektarów powierzchni, czyli tyle samo co nekropolia na Majdanku - mówi Małgorzata Żurkowska, z-ca dyrektora Wydziału Planowania UM.

Droga do nowego cmentarza jest jednak jeszcze długa. - Miejsca na pochówki na Majdanku wystarczy jeszcze co najmniej na pięć lat. Mamy czas na budowę nowej komunalnej nekropolii - uspokaja Żuk.

Będzie to droga inwestycja. Koszt jest szacowany na ok. 100 mln zł. - Kilkadziesiąt milionów złotych pochłonie przedłużenie ul. Zelwerowicza do ul. Sławinkowskiej. Ma to być główna trasa dojazdowa na cmentarz - dodaje Żuk.

Kolejne 50 mln zł może pochłonąć wykup terenów i urządzenie samego cmentarza.

ZOBACZ TEŻ:


Studniówki 2017 w Lublinie. Tak bawiono się w ten weekend [ZDJĘCIA, WIDEO]
Bale gimnazjalne w Lublinie. Tak bawiło się Gimnazjum nr 5 [ZDJĘCIA, WIDEO]
Zaadoptuj kota z lubelskiego schroniska
Psy z lubelskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt czekają na dom (ZDJĘCIA)
Lubelskie: przegląd wydarzeń tygodnia

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!