Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Była kręgielnia przy ul. Wieniawskiej. Czy uda się ją ocalić? (ZDJĘCIA)

Leszek Mikrut
Dawna kręgielnia przy ul. Wieniawskiej w Lublinie
Dawna kręgielnia przy ul. Wieniawskiej w Lublinie Leszek Mikrut
Ostatniego dnia kwietnia miejscy radni zdecydują o przyszłości dawnej niemieckiej, nazistowskiej kręgielni przy ul. Wieniawskiej w Lublinie.

Nieruchomość przy ul. Wieniawskiej 15 ha jest obecnie własnością Skarbu Państwa (dysponuje nią prezydent miasta).

Dawna kręgielnia - historia
Na początku lat 40. minionego stulecia powstał na terenie zlokalizowanym obecnie przy skrzyżowaniu ulic: Wieniawskiej i Jerzego de Tramecourta charakterystyczny budynek. Mieściła się w nim w latach okupacji hitlerowskiej kręgielnia wybudowana prawdopodobnie na rozkaz, który wydał ówczesny dowódca SS i policji na Dystrykt Lublin Generalnego Gubernatorstwa – Odilo Globocnik po zobaczeniu podobnego obiektu w rezydencji Adolfa Hitlera w Obersalzbergu. Po wyzwoleniu działała przez pewien czas w tym miejscu strzelnica sportowa, później zaś była tam siedziba Instytutu Pamięci Narodowej.

Przeciwko planom wyburzenia obiektu zaprotestowali na portalu społecznościowym Facebook autorzy profilu „Uratujmy byłą niemiecką, nazistowską kręgielnię w Lublinie”.

- W chwili obecnej nie ma wydanego pozwolenia na rozbiórkę budynku – uspokaja Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków - nie został także dotychczas do biura MKZ wniesiony żaden wniosek w tej sprawie.

- Dla przedmiotowej nieruchomości wydana została decyzja z 13 listopada 2014 roku o ustaleniu warunków zabudowy, w której ustalono szczegółowe warunki i linie zabudowy na podstawie projektu zagospodarowania terenu przedstawionego przez wnioskodawcę – uzupełnia Hubert Mącik. - W decyzji tej pozostawiono możliwość utrzymania budynku tzw. strzelnicy, jednak ze względu na wcześniejsze rozstrzygnięcia organów ochrony zabytków - a ściślej - Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nie było możliwe wykluczenie możliwości jego rozbiórki. Rozwiązania przyjęte w ww. decyzji były uwarunkowane wcześniejszymi, wiążącymi dla MKZ, jako organu uzgadniającego projekt decyzji o ustaleniu warunków zabudowy, rozstrzygnięciami organów ochrony zabytków - LWKZ – dodaje.

Z relacji miejskiego konserwatora:
* 15 grudnia 2004 roku, na wniosek Wydziału Strategii i Rozwoju UM Lublin, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zalecenia konserwatorskie dla obszaru nieruchomości przy ul. Wieniawskiej, m.in. stwierdzając: „Dopuszcza się niwelację terenu do poziomu ulic oraz rozbiórkę dawnych budynków mieszkalnych i strzelnicy pod warunkiem uprzedniego wykonania ich inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej (wraz z dokumentacją fotograficzną)”. Zalecenia konserwatorskie, są dokumentem o charakterze tzw. przyrzeczenia administracyjnego, wiążącym organ ochrony zabytków w dalszych postępowaniach administracyjnych.

* 9 grudnia 2005 roku postanowieniem LWKZ uzgodnił projekt decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, przedstawiony przez Wydział Architektury i Budownictwa UM Lublin, w którym określono możliwość budowy w omawianym kwartale ulic nowych obiektów o funkcji obiektów kultury i biurowych. Na podstawie tego uzgodnienia Prezydent Miasta Lublin wydał w dniu 20 grudnia 2005 roku decyzję nr 368/05.

- Miejski Konserwator Zabytków, jako wykonujący z upoważnienia Prezydenta właściwości - przyjęte porozumieniem z 30 marca 2012 roku z Wojewodą Lubelskim – zaznacza Hubert Mącik - jest związany wcześniejszymi decyzjami organów ochrony zabytków oraz treścią zaleceń przedstawianych przezeń w odniesieniu do obiektów i obszarów objętych ochroną.

MKZ nie posiada jednak żadnej wiedzy na temat, czy fakt, kto był pomysłodawcą budynku, miał jakieś znaczenie dla powziętych w latach 2004-2005 przez LWKZ rozstrzygnięć.

Z dawnym miejscem odpoczynku szefa SS Otilo Globocnika sąsiadują dziś trzy działki, których właścicielem jest firma deweloperska „Orion”. Pod koniec 2013 roku nabyła ona od miasta siedzibę byłego już alternatywnego klubu „Tektura”, którą następnie wyburzyła. Na placu tym zamierza postawić biurowiec.

- Do 27 listopada 2014 roku nieruchomość znajdowała się w zasobie Ministra Skarbu Państwa i oddana była w trwały zarząd na rzecz Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – informuje rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin Beata Krzyżanowska. - 23 kwietnia 2008 roku pomiędzy Gminą Lublin a IPN podpisane zostało porozumienie, w którym strony zobowiązały się do zamiany nieruchomości. IPN w zamian za przekazanie nieruchomości przy ul. Wieniawskiej 15, otrzymał nieruchomość zlokalizowaną pomiędzy ul. Szewską a Wodopojną - dodaje.

27 listopada ubiegłego roku Minister Skarbu Państwa na wniosek IPN, wygasił trwały zarząd w stosunku do przedmiotowej nieruchomości, a następnie przekazał ją do zasobu Skarbu Państwa – Prezydenta Miasta Lublin. W związku z powyższym, realizując zapisy porozumienia, Prezydent Miasta Lublin wystąpił do Wojewody Lubelskiego z wnioskiem o zgodę na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości na rzecz Gminy Lublin z zastosowaniem 99 proc. bonifikaty.

Wojewoda Lubelski w Zarządzeniu z 10 lutego br. wyraził zgodę w przedmiotowej sprawie.

- Wszelkie działania dotyczące rozporządzenia mieniem publicznym poddane są rygorom narzuconym przepisami ustaw – zaznacza Beata Krzyżanowska. - Do jednego z rygorów należy informowanie opinii publicznej o podejmowanych czynnościach, np. za pomocą ogłoszeń prasowych oraz publikacji stosownych informacji w BIP. W związku z tym, w przypadku uzasadnionego sprzeciwu wobec podejmowanych czynności, wnioski/protesty kierowane przez zainteresowanych lub za pośrednictwem ich przedstawicieli w Radzie Miasta Lublin, będą rozpatrywane – uzupełnia.

O bliskiej przyszłości działki u zbiegu ul. Wieniawskiej i Jerzego de Tramecourta zdecydują radni. Obecny właściciel terenu, jakim jest miasto, chce się go pozbyć.

- Projekt uchwały w sprawie sprzedaży w trybie przetargu nieograniczonego powyższej działki został skierowany na najbliższą sesję Rady Miasta, 30 kwietnia br. - potwierdza Joanna Bobowska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto