Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Botanik zaprasza na dwie weekendowe imprezy

Leszek Mikrut
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej organizuje na swoim terenie w najbliższą sobotę oraz niedzielę dwa ciekawe wydarzenia.

Pierwszym z nich, które rozpocznie się o godz. 14.00, będzie tegoroczne Narodowe Czytanie. Tym razem odbędzie się ono pod znakiem "Quo vadis", autorstwa laureata Nagrody Nobla.

- W ten sposób pokłonimy się jednemu z największych polskich dzieł literackich, powieści historycznej Henryka Sienkiewicza - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - Zaproszeni goście będą odczytywać wybrane fragmenty "Quo vadis", dzięki czemu będzie można przenieść się do czasów Cesarstwa Rzymskiego i poznać trudne losy pierwszych chrześcijan. W imieniu organizatorów, zapraszamy Państwa do uczestniczenia w wydarzeniu, a także do przygotowania i odczytania własnego, wybranego fragmentu - dodaje.

Tego dnia będzie można również uzyskać okolicznościowy stempel, przygotowany specjalnie z okazji Narodowego Czytania 2016.

Zwiedzający, którzy 3 września w godzinach 13.00-16.00 okażą w kasie własny egzemplarz „Quo vadis”, uzyskają darmowy wstęp do Ogrodu Botanicznego.

Nazajutrz, 4 września, w niedzielę Botanik zaprasza na kolejny niedzielny spacer z przewodnikiem, a tematem przewodnim będą rośliny "wspinające się ku słońcu". Impreza odbędzie się o godz. 11.00, na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. A przewodnik – dr Michał Czarnecki - będzie oczekiwał na chętnych kwadrans wcześniej przy wejściu od ul. Willowej. Spacer planowany jest na ok. 2 godz.

- Różne formy ekologiczne roślin - wyjaśnia Aneta Adamska - mają wyraźny charakter przystosowawczy. Powstały one w toku ewolucji, w skutek rywalizacji między sobą o najkorzystniejsze warunki środowiska. Światło jest jednym z najważniejszych czynników do życia roślin. W zbiorowiskach naturalnych zagęszczenie przestrzenne zmusza je do konkurencji o przetrwanie wewnątrzgatunkowe lub międzygatunkowe. Typowym przykładem są pnącza, czyli liany, które będą tematem najbliższego spaceru. Przewodnik zapozna z ich różnorodnością, rozwojem, sposobami wspinania się ku słońcu, a także poinformuje, jakie gatunki sprawdzą się w naszym przydomowym ogrodzie - uzupełnia.

Wejście do Ogrodu Botanicznego tylko od ul. Willowej. Dojechać tu można komunikacją miejską, autobusami nr 2, 7 i 37.

Koszt udziału w spacerze z przewodnikiem równy jest cenie ulgowego biletu wstępu do Ogrodu dla grupy zorganizowanej i wynosi 3 zł od osoby, niezależnie od wieku. Posiadacze biletów miesięcznych i sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS nie wnoszą dodatkowej opłaty.

Kolejne spotkania oraz ich terminy będą uzależnione od przyrody i pogody, dlatego wszyscy chętni proszeni są o śledzenie informacji na właściwej stronie internetowej uczelni (www.garden.umcs.pl). Informacje będą umieszczane także przy wejściu do Ogrodu oraz podawane w mediach i na Facebooku.

Nasze Miasto poleca

MKS Selgros Lublin gotowy do nowego sezonu
Biblioteki w Lublinie. Twórcy książek zarobią na ich wypożyczeniu
Ku przestrodze! Wypadki w woj. lubelskim (ZDJĘCIA)
Kolejna odkrycia na placu Litewskim [ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto