Kilka poradni na terenie Lublina oferuje gratisową pomoc prawną dla osób niezamożnych.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pomocy takiej udzielają zawodowi prawnicy i studenci prawa. Są to wolontariusze, którzy oprócz wykonywania pracy zawodowej chcieliby pomagać innym. - Jest bardzo duże zainteresowanie takimi nieodpłatnymi poradami prawnymi – mówi Arkadiusz Cudnoch, prawnik z Fundacji Instytut na rzecz Państwa Prawa. - Większość problemów, z jakimi zgłaszają się ludzie, udaje nam się rozwiązać. Klienci są więc zadowoleni z pomocy, jaką u nas otrzymali.

 

Jacy ludzie najczęściej się zgłaszają po darmową pomoc prawną?– Do naszej poradni najczęściej przychodzą emeryci, renciści, rodzice samotnie wychowujący dzieci i bezrobotni. Są to zazwyczaj osoby ubogie, których nie stać na korzystanie z odpłatnej pomocy prawnej. Osoba, która się do nas zgłasza musi jednak przyjąć do wiadomości, że opinię w jego sprawie będzie przygotowywał student poradni, a nie zawodowy prawnik – mówi Monika Wierzbicka z Uniwersyteckiej Studenckiej Poradni Prawnej przy Wydziale Prawa i Administracji UMCS.


Podobnie wypowiada się Marek Niczyporuk z Uniwersyteckiej Poradni Prawnej przy Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. – Z porad korzystają przeważnie ludzie starsi, ale nie tylko. Nasza pomoc jest skierowana do osób niezamożnych, które nie są w stanie ponieść kosztów pomocy prawnej bez szkody dla siebie i rodziny. Pomocy udzielają studenci czwartego i piątego roku prawa i wyłącznie na piśmie. Czas oczekiwania na pismo wynosi od 14 dni do miesiąca. Zależy to od stopnia skomplikowania danej sprawy – dodaje.

 

/Rav/ 

 

 


 

Od redakcji:  Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto!


 

Komentarze (16)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Bartłomiej (gość)

Bardzo ważne jest pomaganie osobm niezamożnym, gdyż przecież tacy także potrzebują prawnika, a może jeszcze bardziej, niz inni. http://emediatorlegal.pl/

Zofia (gość)

Rozwód. a dokładnie pod jakim adresem udzielają bezpłatną poradę prawną? bo nie mogę się tego doczytać.

spadkobierca (gość)

Prawnicy. W pewnej kancelarii w Lublinie przez dwa lata "prowadzili " moją sprawę spadkową.O kosztach nie będę sie rozpisywał bo ciśnienie mi skacze jak sobie to przypomnę.Wynikiem było finalne wycofanie się kancelarii uzasadniona słowami"bo przepisy się zmieniły przed laty a ta sprawa jest przegrana i szkoda pańskich pieniedzy".Średnio raz na pół roku okazywało sie ,że Sąd odracza sprawę z powodu braku tego czy innego świstka.Poszedłem na darmową poradę prawną,przedłożyłem posiadane dokumenty i w ciągu trzech miesięcy dostałem wyrok o przyznaniu spadku.Co prawda czekają mnie jeszcze dwie rozprawy "kosmetyczne" dotyczace podziału gruntów między członków rodziny ale przynajmniej wiem,że gdy ktoś chce pomóc i co najważniejsze zna sie na swoim fachu to jest w stanie osiągnąć więcej niż najznamienitsze prawnicze nazwisko.Serdeczne podziękowania dla Pani Anny.

Jak to ludzie szukają darmochy. Mario - rozumiem, że jesteś bezrobotna, starasz się o rentę, ale jak Twoja kochana córuchna chce wzbogacić się o działkę i dom to może ponieść opłaty z tym związane.
Odając wszystko co masz stajesz sie zakładnikiem własnej córki, możesz wylądować w domu starców, albo i na ulicy jako bezdomna. Niech ten dom i działka przypadną w udziale jako zapisane testamentem niż jako natychmiastowa darowizna. Nawet poświadczona przez notariusza.

Ja z przyjemnością wziąłbym takie opłaty na siebie, byleby znalazł się głupi żeby chciał mi dać dom w dodatku z działką, za dość iluzoryczne dożywocie.. :)

Za dom z działką nie tylko zapłaciłbym podatek, notariusza, ale obiecałbym pochówek w złotej trumnie. :)

maria (gość)

zwolnienie z oplat notarialnych. zamierzam zapisać na córkę dom z działką w zamian za dożywocie obecnie jestem bezrobotna i staram się o rentę czy mam podstawę do zwolnienia z opłat?

redakcja

@Gość ~magda. Obecnie z darmowych porad prawnych można korzystać co czwartek w kancelarii Lex Generis przy ul. Sądowej 2 w Lublinie. Prawnicy przyjmują w godz. od 14 do 16. Nie ma wcześniejszych zapisów.

magda (gość)

pomocy. witam jestem w 4 miesiącu ciązy a ze były problemy musiałam pójsc na zwolnienie lekarskie na którym bede do urodzenia dziecka,miałam otrzymywac 100% wynagrodzenia bo takie jest prawo dla kobiet w ciązy jednak okazało się że komornik zabiera mi ponad 200 zł z wypłaty(nie alimenty)dodam że zarabiam najniższa krajowa która jest wolna od potrącen komorniczych.czy komornik zabiera mi te pieniądze zgodnie z prawem?dodam jeszcze że wychowuje syna z poprzedniego związku

ana (gość)

porada . w lublinie gdzie dokładnie mogę uzyskać bezpłatną poradę prawną w sprawie niezapłaconych składek zus przez pracodawcę,który teraz odemnie żada zwrotu xza te składki

Daniel (gość)

potrzebuje pomocy zeby odebrac pieniądze od pracodawcy. zostałem oszukany przez pracodawce i potrzebuje pomocy nie stac mnie na praników. niewiem jak napisac pismo zeby wniesc pozew czy jest ktos kto moze pomuc?????

Daniel (gość)

daniel prosi o pomoc. Jeżeli ktoś umie mi pomuc w tym to prosze o kontakt pod numerem tel;781579466

marek (gość)

u mnie podbnie . u mnie była podbna sytlacja z ta kancelaria adwokacka whitelaw z lublina chyba z oni siedzna na ul jana sawy 1. Mi udzielili darmowej proady w zakresie wniosku o wydanie dziecka i w sprawie zachowku po moich rodzicach, zaplacilem za wniosek o wydanie dziecka, reszta pujdzie na alimenty

marek rozwodnik (gość)

bezpłatna porada w kancelarii whitelaw na jana sawy 1a. Ja ostanio skorzystałem z porad prawnych w zakresie kontaktów z dzieckiem, rozwodu, alimentów w kancelarii whitelaw na ul. jana sawy 1a.--chyba na straonie inernetowej maja kontakt Nie zapłacilem nic za proade tylko za pozew rozowdowy-. Wkoncu prawnicy wychodza do ludzi - polecam. Ps. pozdrawiam wszytki zradzonym mezow, ktorzy walcza z niewiernymi zonami!

student poradni (gość)

polecam!. Zarówno osobom, które nie są w stanie wygospodarować z domowego budżetu bajońskich nieraz sum na profesjonalnego pełnomocnika, jak i studentom czwartego i piątego roku - jest to bowiem pierwsze poważne zetknięcie się z praktyką, niejednokrotnie pomagające podjąć decyzję o dalszej ścieżce zawodowej, a przy tym olbrzymia satysfakcja z możliwości udzielania pomocy osobie potrzebującej.