Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beata, Cugowscy i inne gwiazdy zaśpiewają na koncercie jubileuszowym w CSK

PAF
Siedemset lat temu Lublin uzyskał prawa miejskie. Rozpoczynamy świętowanie tego wydarzenia kantatą.

Wedle historii wszystko zaczęło się od dokumentu, zaczynającego się od słów: „In nomine Domini amen. Ne longinquitate temporis obscuretur vel evanescat condicio veritatis cum labilis sit memoria hominum, convenit, ut gesta, que fiunt in tempore…” (W imię Pana amen. Aby przewlekłość doczesności nie uczyniła stanu prawdy niezrozumiałym lub zwietrzałym, skoro kruchą jest pamięć ludzi, wypada, aby czyny, które dokonują się w czasie…). To tekst przywileju lokacyjnego Lublina, podpisanego 15 sierpnia 1317 roku przez Władysława Łokietka. W dużym skrócie można powiedzieć, że wtedy zaczęła się oficjalna historia miasta.

Jednak według Jana Kondraka, artysty Lubelskiej Federacji Bardów historia Lublina zaczyna się od wizji dziewczyny, która marzy, by w miejscu, w którym stoi powstało miasto. Kondrak stworzył teksty do jazzrockowej kantaty z muzyką Tomasza Momota, lublinianina, twórcę własnej orkiestry, dyrygenta i kompozytora.

- Święto jest wielkie. Jubileusz siedemsetlecia miasta. W taki czas należy pokazać wszystko, co w Lublinie najlepsze, co najważniejsze i najbardziej charakterystyczne na tle kraju, ale też i w odniesieniu do unifikującego się świata - komentował Jan Kondrak.

Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Urszula, Jan Kondrak, Natalia Wilk, a także Lubelska Federacja Bardów. Artyści wystąpią w towarzystwie Tomasz Momot Orkiestra, Orkiestra Trybunału Koronnego, Chór Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Chór Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją Tomasza Momota. Koncert poprowadzą Grażyna Lutosławska i Ewa Tutka.

- W pewnym momencie chciałem się wycofać z całego projektu - opisywał Momot. - Wysłałem więc Beacie Kozidrak teksty i muzykę, licząc na to, że jej się nie spodobają, będę więc miał pretekst do rezygnacji. Ale była bardzo wzruszona tym, co usłyszała, więc pretekstu nie miałem - opowiadał Momot na konferencji prasowej.

Największe gwiazdy wydarzenia, Krzysztof Cugowski i Beata Koizdrak podkreślali, że udział w koncercie był dla nich miłym wyróżnieniem także poprzez emocjonalny związek z miastem.

- Miło będzie śpiewać w Centrum Spotkania Kultur, które pamiętam jeszcze jako wiecznie niedokończone straszydło, Teatr w Budowie - mówił Cugowski.

„Zakochani w Lublinie”, Centrum Spotkania Kultur, 28 i 29 stycznia, godz. 19.00, bilety 60-110 zł

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto