Archeolodzy odkryli fragmenty murowanych krypt Archeolodzy odkryli fragmenty murowanych krypt

Archeolodzy odkryli fragmenty murowanych krypt (© Jacek Babicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Spór o budowę marketu u zbiegu ulic Unickiej i Walecznych trwa od miesięcy, a na decyzję, która jest w tej sprawie kluczowa, trzeba będzie poczekać do momentu, aż nowy dyrektor Wydziału Architektury Urzędu Miasta obejmie swoje stanowisko.

Mieszkańcy okolicznych bloków sprzeciwiają się inwestycji.

- Mamy już 700 podpisów pod protestem w tej sprawie, a będzie ich jeszcze więcej - zapowiada Barbara Grzegorczyk, współzałożycielka Stowarzyszenia Ochrony Miejsc Zapomnianych, które powstało, by doprowadzić do upamiętnienia skweru na rogu ulic Walecznych i Unickiej.

Jego członkowie podkreślają, że w tym miejscu istniał kiedyś cmentarz. Proboszcz prawosławnej parafii, do której należy teren, tłumaczy jednak, że pochówki zostały już upamiętnione.

- Ogrodziliśmy miejsce, w którym byli chowani ludzie - wyjaśnia ks. Andrzej Łoś.

Mieszkańcy jednak nie ustępują. W ubiegłym tygodniu, przy okazji prowadzonych na skwerze drobnych robót, odnaleźli kości. Powiadomili o tym Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Na miejscu pojawił się archeolog. W rozmowie z nami potwierdził, że znaleziono ludzkie kości. Wojewódzki konserwator już raz wydał opinię, że na tym terenie mogą znajdować się ślady pochówków i dlatego inwestycja nie powinna dojść do skutku. Inwestor złożył wniosek o warunki zabudowy do ratusza jeszcze raz.

- Decyzja w tej sprawie zapadnie po tym, jak nowy architekt miasta obejmie stanowisko - tłumaczy Ewa Boguta z Wydziału Architektury UM Lublin. I zapewnia, że przejęcie obowiązków przez Mirosława Hagemejera to kwestia najbliższych tygodni. Inwestor zachowuje spokój.

- Czekam na decyzje miasta - mówi Tomasz Kalinowski, prezes zarządu Wodrol Inwestycje.Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!


Wiadomości Lublin, Wydarzenia Lublin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!