Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

700-lecie Lublina. Co zobaczymy na urodziny miasta?

paf
Karolina Misztal/Polska Press
Kantata z udziałem Krzysztofa Cugowskiego, Beaty Kozidrak i Urszuli, kolędy, zwiedzanie Bramy Krakowskiej - tak Lublin będzie świętować 700. urodziny.

- Zaczniemy od wysokiego C i do końca roku nie obniżymy poziomu - mówił we wtorek Krzysztof Żuk, zapowiadając tydzień inaugurujący jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu.

Tym „wysokim C” będzie kantata jazzrockowa „Zakochani w Lublinie” (28 i 29 stycznia w CSK) z udziałem Krzysztofa i Piotra Cugowskich, Beaty Kozidrak, Urszuli, Natalii Wilk, Lubelskiej Federacji Bardów, dwóch lubelskich chórów i dwóch lubelskich orkiestr. Pomysłodawcą i dyrygentem koncertu jest Tomasz Momot, a autorem tekstów Jan Kondrak.

- W pewnym momencie chciałem się wycofać z całego projektu - opisywał Momot. - Wysłałem więc Beacie Kozidrak teksty i muzykę, licząc na to, że jej się nie spodobają, będę więc miał pretekst do rezygnacji. Ale była bardzo wzruszona tym, co usłyszała, więc pretekstu nie miałem - śmiał się.

Wzruszenie wokalistki Bajmu spowodowane było m.in. tekstem Kondraka o „dziewczynie o zielonych oczach”, która wyjeżdża z miasta, by po latach do niego wrócić i odszukać kamienicę, w której mieszkała. - Pomyślałam, o rety, ktoś napisał tekst o mnie - komentowała. - A wychowałam się na Starym Mieście, chodziłam na Zamek na balet, który był moją pierwszą miłością…

Oprócz koncertu, 700-lecie świętowane będzie konferencją naukową „Lublin - początki kariery miasta do XV wieku” (19 - 20 stycznia w Teatrze Starym).

- Nie znoszę terminu „konferencja naukowa”, bo oznacza on nadętych naukowców, którzy prezentują teksty pisane ze słownikiem wyrazów obcych przed oczami - protestował prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMC, organizator konferencji. - To będzie ciekawe, żywe wydarzenie.

Bogdan Bracha z Orkiestry św. Mikołaja opowiadał o planie Laboratorium Obrzędu Miejskiego, pokazującym tradycję ludową przeniesioną w miejskie realia, a więc kolędowanie na osiedlach (i w Trybunale Koronnym, 18 stycznia), czy sobótka miejska w muszli koncertowej.
Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego, zapraszała z kolei do Bramy Krakowskiej, gdzie przez cały rok organizowane będą zwiedzanie z przewodnikiem i wystawy (pierwsza, 20 stycznia, to „Lublin oczami artystów. Sylwetka miasta na plakatach”).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto