18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości rocznicowe: bohaterowie Lubelskiego Lipca (zdjęcia)

Aleksandra Dunajska
Medalami Bene Meritus i statuetkami Lubelskiego Lipca za odważną postawę i poświęcenie w walce o wolną i demokratyczną Ojczyznę oraz o powstanie NSZZ "S" uhonorowano wczoraj kilkudziesięciu działaczy związkowych. Byli wśród nich uczestnicy lubelskich strajków sprzed 30 lat (zakładka Zdjęcia).

Podczas konferencji na Zamku Lubelskim wyróżnieni zostali m.in. Czesław Niezgoda, przywódca protestu w Lokomotywowni PKP Lublin, Julian Dziura strajkujący w FSC, Marian Fuszara, uczestnik protestu w LZNS i kilkadziesiąt innych osób. Odznaczeń będzie więcej - wczoraj wręczono ich pierwszą część. - To w Lublinie doszło do strajków, które dały początek pokojowym przemianom w Polsce. Chcemy dziś podziękować uczestnikom tamtych wydarzeń za odwagę i poświęcenie. A także za lekcję mądrego patriotyzmu, którą nam dali - napisał w liście odczytanym podczas konferencji Bronisław Komorowski, prezydent elekt.

W czasie obchodów - obok gratulacji i podziękowań - nie zabrakło gorzkich słów, także ze strony uczestników lipcowych wydarzeń. Nazwano "politycznym łajdactwem" działalność Janusza Palikota, dziękowano za przybycie Radiu Maryja i Telewizji Trwam. - Trzeba dziś wspomnieć osoby, które z nami strajkowały, a których dziś zabrakło, np. Mariana Fuszarę. Ich tutaj nie ma, bo albo są rozgoryczone, albo sytuacja zmusiła ich do emigracji - mówił w czasie uroczystości pod pomnikiem Wdzięczności Ryszard Blajerski, w 1980 r. kierowca w LZNS. - W 1989 roku Lech Wałęsa powiedział, że już niepotrzebni są mu ludzie walki, tacy jak my, tylko fachowcy i że to z nimi trzeba budować Polskę. Ale jak ją budowano, to widać za naszymi plecami - dodał, wskazując na znajdujący się za pomnikiem teren, na którym kiedyś były LZNS. Odpowiedziały mu oklaski. Krytyki, m.in. obecnego rządu, nie szczędził też Janusz Śniadek, szef NSZZ "S". - Nie jest tak, że będąc po różnych stronach różnych rządów nie możemy razem działać i kształtować wspólnej przyszłości Polski - odpowiedział mu Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina.

Lubelskie strajki trwały od 8 do 24 lipca 1980 r. Uczestniczyło w nich ok. 150 zakładów i ok. 50 tys. ludzi.

Relacja z obchodów na www.kurierlubelski.pl
Koncert zespołu Lombard, wideo na www.kurierlubelski.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto