Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40 proc.lubelskich szkół może zostać bez dentysty

Monika Fajge
- Z usług naszego dentysty korzysta ponad 70 proc. uczniów - mówi Irena Pogoda, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 24 przy ul. Niecałej. - To szansa na darmowy przegląd i fluoryzację dla dzieci z ubogich rodzin. Nie wyobrażam sobie, żeby gabinet nie istniał.

Ale jest takie ryzyko. W październiku do lubelskiego oddziału NFZ trafiło pismo od Porozumienia Lekarzy Stomatologów, pracujących w szkolnych gabinetach w Lublinie. Lekarze stwierdzili, że są zaniepokojeni zbyt niskim poziomem planu finansowego, przeznaczonego na leczenie zębów dzieci.

Aż 94 proc. dzieci ma próchnicę. Cztery na pięć zębów 6-latka wymagają leczenia, alarmują stomatolodzy. Nadal pokutuje przesąd, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć.

- Jeśli NFZ da mniej pieniędzy, to ponad 40 proc. szkół z Lublina oraz innych większych miast w województwie straci swoich dentystów - informuje Remigiusz Caban, szef komisji stomatologicznej Lubelskiej Izby Lekarskiej. - W 2010 r. Lublin miał na ten cel 4,7 mln zł, w przyszłym roku będzie tylko 2,6 mln - wyjaśnia.

- Nakłady na leczenie stomatologiczne dzieci wzrosły o 412 tys. zł i wynoszą prawie 13,5 mln - odbija piłeczkę Marek Członka z NFZ w Lublinie.

- Tak, ale te dane dotyczą całej Lubelszczyzny. Tymczasem to w dużych miastach udało nam się stworzyć prężnie działającą bazę szkolnych gabinetów dentystycznych. Jako przykład dla innych regionów Polski wymienia nas rzecznik praw dziecka - argumentuje Caban. - Nie można przesuwać funduszy na leczenie stomatologiczne dzieci na wsiach, jeżeli miałoby to spowodować likwidację gabinetów już istniejących - kwituje.

***

Jak ugryźć problem próchnicy zębów u dzieci

Aż 94 proc. dzieci, które nie skończyły jeszcze 15 lat, ma próchnicę, aż cztery na pięć zębów u 6-latka wymaga leczenia - wyliczył Warszawski Uniwersytet Medyczny.

- Gdyby w szkołach nie działały gabinety dentystyczne, te statystyki byłyby jeszcze smutniejsze. Dlatego tak ważna jest profilaktyka - alarmują dentyści.

- Za zaplombowanie zęba mojego syna zapłaciłam ponad sto złotych, w cenie było znieczulenie - opowiada Iwona Paleska, mama 8-letniego Oskara. - Mnie stać na prywatne leczenie, ale co z rodzicami, którzy ledwo wiążą koniec z końcem.

- Moje dzieci korzystają z usług dentystki w podstawówce przy ul. Niecałej. Gdyby nie mogły leczyć zębów za darmo, chodziłyby szczerbate, syn ma próchnicę - przyznaje pani Anna ze śródmieścia.

Stomatolodzy przypominają, że maluchom zęby trzeba przeglądać regularnie. - Z próchnicą borykają się coraz młodsze dzieci. Nic się nie zmieni, dopóki rodzice nadal będą wierzyć, że "mleczaków" nie trzeba leczyć. To bzdura - tłumaczy Sylwia Miszczuk, dentystka z przychodni "Orkis". - Dorośli powinni przyprowadzać swoje pociechy do stomatologa regularnie, a im wcześniej zaczną, tym lepiej - wyjaśnia.

- Już 2-latki walczą z próchnicą. Powód? Ciągle zbyt mały nacisk kładziemy na profilaktykę - dodaje Agnieszka Pawłowska z "Dental-studio": - Tymczasem wystarczy dbać, by dzieci myły zęby regularnie, najlepiej po każdym posiłku i nie objadały się słodyczami.

Do leczenia stomatologicznego dzieci i młodzieży co roku dokłada lubelski ratusz. - W 2009 i 2010 roku przeznaczyliśmy na ten cel po 500 tys. złotych - mówi Grażyna Jackowska z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UML. - Płacimy za te zabiegi, których nie finansuje NFZ m.in. za lakowanie zębów przedtrzonowych, wypełnianie ubytków tzw. białymi plombami - wylicza. - Kwota na 2011 r. nie została jeszcze ustalona. Postaramy się utrzymać dofinansowanie na dotychczasowym poziomie - zapowiada.

O tym, że z lubelskich szkół może zniknąć ok. 40 proc. gabinetów stomatologicznych tydzień temu alarmował Lech Sprawka, kandydat PiS na prezydenta.

***

Drogie leczenie
Leczenie zębów w prywatnym gabinecie to spory wydatek, nie na każdą kieszeń.
Wypełnienie światłoutwardzalne (plomba): 100-150 zł
Dewitalizacja miazgi (zatrucie zęba): 50 zł
Leczenie zębów mlecznych: 50 zł
Leczenie zębów mlecznych żelem: 100 zł
Ekstrakcja zęba mlecznego w znieczuleniu: 50 zł
Nacięcie ropnia: 50 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 40 proc.lubelskich szkół może zostać bez dentysty - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto