Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

V Międzynarodowe Targi Pracy 2010

Redakcja
W środę osoby poszukujące pracy za granicą będą miały możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcami. Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie i Europejskie Służby Zatrudnienia - EURES we współpracy z Międzynarodowymi Targami Lubelskimi organizują kolejną edycję Międzynarodowych Targów Pracy w Lublinie, które odbędą się 24 lutego 2010 roku w Centrum Wystawienniczym MTL S.A. w Lublinie przy ul. Dworcowej 11, w godz. 10 -17.

To największe tego typu przedsięwzięcie we wschodniej Polsce. Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa lubelskiego. Targi mają już swoją kilkuletnią tradycję i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących pracy. Poprzednią edycję odwiedziło ponad 6 tys. zwiedzających, którzy zapoznali się z ofertami pracy 70 wystawców z Polski oraz Danii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

- Pierwszy raz zdobywaliśmy doświadczenie organizując w 2005 r. I Międzynarodowe Tagi Pracy oraz Brytyjskie Dni Pracy w 2006 r. Zainteresowanie, jakim się cieszyły, zachęciły nas do poszerzenia oferty - podkreśla Barbara Adamczyk-Sosnowy, naczelnik Wydziału Pośrednictwa Pracy WUP w Lublinie. - Targi są w dużej części finansowane z grantu Komisji Europejskiej, o który występuje kadra EURES z WUP.

Kojarzenie pracodawców z pracownikami nie jest jedynym zadaniem EURES. Doradcy udzielają informacji o życiu i pracy w kraju, w którym ktoś chce podjąć zatrudnienie. Dodatkowo organizują nabór pracowników, jeśli jest taka potrzeba i przygotowują targi pracy.

W ubiegłym roku Międzynarodowe Targi Pracy w Lublinie nie odbyły się z uwagi na trudną sytuację na rynku europejskim. Wszystkim dał się we znaki kryzys, a co za tym idzie, odnotowano znaczny spadek ofert pracy. O ile sieć EURES w swojej wirtualnej bazie zwykle dysponowała milionem ofert, to w ubiegłym roku spadły one do 300 tys.

- To bardzo mało - tłumaczy Barbara Adamczyk-Sosnowy. - Targi, które na ogół odbywają się późną jesienią, przesunęliśmy na drugą połowę lutego. Decyzja była słuszna, 2010 rok przyniósł wyjątkowo dużą ilość ofert od pracodawców. Mamy zgłoszonych blisko 40 zagranicznych gości, do tego około 70 ofert pracy, a należy pamiętać, że pod jedną ofertą kryje się zwykle kilka lub kilkanaście miejsc zatrudnienia. Przyjadą pracodawcy i doradcy EURES z Niemiec oraz liczna grupa z Holandii z ofertami pracy sezonowej. Nie zabraknie Finów i Norwegów.

Doradcy EURES nie mogą się wypowiadać w imieniu pracodawców i podpisywać umów o zatrudnieniu. Przywiozą natomiast ze sobą oferty pracy i będą na miejscu wyjaśniać warunki życia w swoim kraju.

- Przychodząc na Targi Pracy warto mieć ze sobą kilka egzemplarzy CV w języku angielskim i niemieckim, słowniki i długopis. Mile widziana jest znajomość języka obcego. Rozmowy i wypełnianie formularzy odbywają się najczęściej w języku kraju, z jakiego pochodzi pracodawca lub po angielsku - radzi Barbara Adamczyk-Sosnowy.

Do dyspozycji odwiedzających targi będzie ksero i możliwość komunikowania się z wystawcami przy pomocy tłumaczy. W tym względzie wydelegowani studenci z biur karier służą nieodpłatną pomocą osobom, które słabo znają obce języki.

Na targach pojawią się instytucje z sektora publicznego, wśród nich Nadbużański Oddział Straży Granicznej, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, WKU nr 1, Wojewódzka Komenda Policji. Przewidziano też miejsce dla stoisk informacyjnych: przedstawiciele Izby Skarbowej będą wyjaśniać, jak rozliczać się z dochodów uzyskanych za granicą, a przy stoisku ZUS dowiemy się o tym, jak zaliczyć okres przepracowany poza granicami kraju do świadczeń emerytalno-rentowych. Nie zabraknie stoiska powiatowych urzędów pracy i powiatowych asystentów EURES.

Wszystkie oferty pracy są udostępnione na stronie internetowej WUP i na tablicach informacyjnych.

Co robi EURES

EURES - Europejskie Służby Zatrudnienia to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy, wspierająca mobilność w dziedzinie zatrudnienia na poziomie międzynarodowym, w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinie, a także w Szwajcarii.

Z dniem 1 maja 2004 roku polskie Publiczne Służby Zatrudnienia stały się częścią sieci EURES, której usługi są w pełni zintegrowane z usługami świadczonymi przez polskie urzędy pracy i obejmują:

1. Doradztwo i pomoc poszukującym pracy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia, jak również pracodawcom w zalezieniu odpowiedniego pracownika.
2. Informowanie o warunkach życia i pracy oraz o sytuacji na europejskich rynkach pracy.
3. Inicjowanie działań na rzecz przeciwdziałania i zwalczania przeszkód w mobilności na europejskim rynku pracy.
4. Realizacja projektów międzynarodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto