Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MOST do innej uczelni - skorzystaj z programu wymiany studenckiej

Ewelina Krawczyk
materiały prasowe
20 polskich uniwersytetów i ponad 400 kierunków – wśród nich możecie wybierać, chcąc spędzić nawet dwa semestry poza swoją macierzystą uczelnią. Lublin reprezentowany jest przez KUL i UMCS, studiując na jednej z tych uczelni możecie aplikować do Programu od 15 kwietnia do 15 marca.

Warunkiem uczestnictwa w Programie MOST jest ukończenie i zaliczenie drugiego semestru studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich, na studiach II stopnia wystarczy ukończenie pierwszego semestru. Od niedawna z Programu mogą korzystać również doktoranci.

MOST jest realizowany już od 14 lat, przy niesłabnącym zainteresowaniu. – Z rozbawieniem wspominamy czasy, kiedy Biuro było wręcz zalewane korespondencją, bowiem studenci ubiegali się o udział w Programie wysyłając dokumenty pocztą tradycyjną – teraz oczywiście mogą rekrutować przez specjalny system internetowej rejestracji IRK-MOST – mówi Joanna Kałużna, ogólnopolska koordynatorka ds. promocji Programu MOST.

Lubelscy studenci KUL lub UMCS mogą ubiegać się o wyjazd do wszystkich większych miast w Polsce, można więc spróbować swych sił na Uniwersytecie Warszawskim, Jagiellońskim, Śląskim, Łódzkim, czy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierunków, z których możecie skorzystać, nie sposób wymienić – warto wiedzieć, że wybrana ścieżka edukacyjna nie musi być dokładnie taka sama, jak na uczelni macierzystej, ponieważ sami wybieracie sobie przedmioty.

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, jakie są głównie zalety skorzystania z Programu, podkreśla się głównie mobilność. Uczestnictwo w Programie to dla przyszłego pracodawcy informacja, że gotowa jestem przeprowadzić się do innego miasta, potrafię odnaleźć się w nowych miejscach i sytuacjach – mówi Małgorzata Jakubiec, która na MOST wyjechała do Krakowa, by studiować zarządzanie na Uniwersytecie Jagiellońskim podczas licencjackich studiów na lubelskim UMCS-ie. – Poza tym dzięki MOSTowi, pojechałam na studia magisterskie do Krakowa.

- Myślę, że jest tyle historii, ilu uczestników. Nie monitorujemy losów wszystkich MOST-owiczów, ale intuicyjnie możemy wydzielić kilka grup – komentuje Joanna Kałużna. – Ci, którzy dostali się później na staże, praktyki do prestiżowych instytucji, czy firm, mających swoje siedziby tylko w tych miastach. Kolejna grupa: osoby piszące prace magisterskie i korzystające z nietypowych źródeł, dostępnych tylko w bibliotekach czy archiwach miasta, w którym znajdowała się wybrana przez nich uczelnia przyjmująca lub przeprowadzające wywiady, ankiety na przykład z repatriantami, zamieszkałymi we Wrocławiu, czyli mieście które jest odległe od ich rodzinnego o powiedzmy 500 kilometrów.

Chcąc aplikować, należy śledzić stronę internetową, na której w dniach od 15 kwietnia do 15 maja uruchomiony zostanie system IRK, umożliwiający zapoznanie się z aktualną ofertą oraz założenie konta, za pośrednictwem którego dokonuje się rejestracji i uzyskuje status osoby ubiegającej się o udział w Programie MOST.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto