MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Inwestycje w Muzeum na Majdanku

Maria Krzos
Jacek Babicz
Z zewnątrz zachowa swój historyczny charakter. W środku zmieni się w nowoczesny obiekt muzealny czynny przez cały rok. Mowa o baraku 62 znajdującym się na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Jego adaptacja na cele wystawiennicze, to jedno z najważniejszych zadań, jakie muzeum postawiło sobie na ten rok.

- 70 proc. środków potrzebnych na remont pochodzić będzie z funduszy unijnych - informuje Agnieszka Kowalczyk, rzecznik prasowy muzeum. - Mamy już podpisaną umowę o dofinansowanie. Reszta pieniędzy to wkład własny muzeum. Szacujemy, że koszt remontu może wyniesie ok. 2 mln zł.

Barak nr 62 jest jednym z największych obiektów historycznych znajdujących się na terenie dawnego obozu. W czasie wojny znajdował się w nim zakład szewski. - W wyremontowanym budynku znajdzie się część wystawowa o powierzchni 652 m kw., ze specjalistycznym oświetleniem, sprzętem elektronicznym i nowoczesnymi gablotami - opisuje Agnieszka Kowalczyk. - Barak wyposażony zostanie w klimatyzację, ogrzewanie i węzeł sanitarny, z którego będą mogły korzystać także osoby niepełnosprawne. Z zewnątrz nie ulegnie zasadniczym zmianom.

Dzięki inwestycji wystawa, która w przyszłości znajdzie się w baraku nr 62, będzie udostępniona zwiedzającym również zimą. To dobra wiadomość, ponieważ w tej chwili dostępność muzeum o tej porze roku jest ograniczona. Stała wystawa historyczna rozmieszczona w 11 barakach w okresie od listopada do końca marca jest nieczynna.

W najbliższym czasie muzeum ma ogłosić przetarg na wykonawcę remontu. Prace mają się zakończyć w grudniu.

Co zrobiono w muzeum w 2011 roku

Budowa kanalizacji teletechnicznej i systemu sygnalizacji pożaru, które obejmą cały teren muzeum (prace są już na ukończeniu). W efekcie całe muzeum będzie nie tylko zabezpieczone przed pożarem i objęte monitoringiem wizyjnym, ale także wyposażone w nową linię energetyczną i wewnętrzną sieć internetową. To podstawa do tego, by w przyszłości na terenie ekspozycji można było zainstalować elektroniczne urządzenia informacyjne dla zwiedzających. Całość kosztowała 1,8 mln zł, pochodziła z dofinansowania z ministerstwa kultury.

Infokiosk. Uruchomiony z myślą o turystach indywidualnych z Polski i zagranicy. Dzięki niemu mogą prześledzić historię obozu oraz najważniejszych obiektów, które znajdowały się na jego terenie.
W 2011 r. muzeum zwiedziło około 120 tys. osób, z czego 45 proc. z zagranicy. Najwięcej z Izraela (prawie 39 tys.).


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lublin: Inwestycje w Muzeum na Majdanku - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto