Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny Lublin w 3D w Internecie

Witold Michalak
Od wtorku w teatrze NN będziemy oglądać  wirtualne makiety Lublina z czterech różnych epok historycznych
Od wtorku w teatrze NN będziemy oglądać wirtualne makiety Lublina z czterech różnych epok historycznych Teatr NN
Jak wyglądał Lublin w minionych wiekach? Już od wtorku będziemy mogli przechadzać się wśród średniowiecznych budowli, podziwiać detale renesansowych kamienic. Do odbycia spaceru wystarczy jedynie komputer z dostępem do internetu i wtyczką Google Earth. Wyprawa do przeszłości Lublina będzie możliwa dzięki nowatorskiemu projektowi Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN".

We wtorek o godz. 17 w siedzibie ośrodka przy ul. Grodzkiej 21 nastąpi oficjalna prezentacja projektu "Lublin 2.0 - interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta". Wstęp wolny. Tego samego dnia w sieci mają być dostępne wirtualne prezentacje Lublina z czterech epok. Będziemy mogli poznać miasto z lat 60. XIV wieku. Ustalenie ówczesnego wyglądu ulic i budynków było wyjątkowo trudne, gdyż nie zachowały się przedstawienia z tamtych czasów. Odtworzenie oparto głównie na hipotezach badaczy i zachowanym do dziś układzie uliczek Starego Miasta. Zobaczymy także Lublin u schyłku XVI stulecia, czyli z tzw. złotego okresu miasta. Czwarta wirtualna makieta umożliwi nam spacer po lubelskich ulicach z lat 30. XX wieku.

Dla każdej epoki opracowano dokładną trójwymiarową wizualizację. Będziemy mieli okazję przyjrzeć się klasztorowi Karmelitów Bosych, stojącemu w miejscu dzisiejszego Ratusza, obejrzeć, jak niegdyś wyglądała katedra i zabudowania na wzgórzu zamkowym.

To nie koniec niespodzianek. Autorzy wizualizacji zaprezentują też kilkanaście artefaktów, związanych z przeszłością Lublina. Będziemy mogli zobaczyć interesujące znaleziska archeologiczne z terenu Lublina oraz prześledzić, jak na przestrzeni wieków zmieniał się wygląd kilku znanych budowli miejskich.

- Większość obiektów będzie można obracać, oglądać pod różnymi kątami - mówi Joanna Zętar z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN".

Jak powinny wyglądać wizualizacje historycznych obiektów Lublina? Nad tym problemem łamał sobie głowy zespół ekspertów w osobach: prof. Andrzeja Rozwałki, dr. Kamila Nieścioruka, mgr. Huberta Mącika, dr. Rafała Niedźwiadka, mgr. Jacka Studzińskiego. Po wielu dyskusjach udało się uzgodnić wspólne stanowisko. - Jesteśmy przygotowani, że nasze prace wywołają dyskusje i uwagi. Nasze makiety nie są formą zamkniętą. W każdej chwili będzie można dokonać w nich zmian - dodaje Joanna Zętar.

Projekt został sfinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto